| Grimalkin a întrebat:

Ce documente sunt sunt necesare pentru ca un minor (cu buletin) sa iasa din tara insotit de o ruda?
In afara de declaratia aia cum ca ambii parinti sunt de acord, mai trebuie ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numai declaratia autentica si cartea de identitate(pentru tarile UE), pentru celelalte trebuie pasaport.

1 răspuns:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Aici este ceea ce doreşti tu. Nu contează aşa mult dacă ai buletin sau nu, eventual poţi face copie şi după buletin.
* cererea tip si anexa (cartonas);
* certificatul de nastere, in original si copie;
* actele de identitate ale parintilor sau ale reprezentantului legal in original si copie;
* consimtamantul ambilor parinti sau al reprezentantului legal, autentificat la notariat, sau dat in fata lucratorului de pasapoarte;
* documente justificative din care sa rezulte motivarea solicitarii;
* hotararea judecatoreasca ramasa definitiva prin care minorul a fost incredintat unuia dintre parinti, in original si copie;
* chitantele CEC sau trezorerie privind achitarea taxelor de emitere a pasaportului, respectiv taxa consulara (32 RON) si taxa reprezentand costul pasaportului (64, 2 RON);
* pasaportul anterior, dupa caz;
Baftă!