| maria3111 a întrebat:

Ce e prietenia adevarata?

Răspuns Câştigător
| mistakeofyourlife a răspuns:

Prietenia adevarata este exact opusul a ceea ce exista in ziua de azi.happyUn prieten adevarat este langa tine atunci cand plangi, nu numai cand esti vesel, pti suna un prieten adevarat la 4 am si nu se va supara, un prieten adevarat nu iti dizvulga secretele dupa prima cearta, un prieten adevarat este o persoana speciala, greu de gasit.Cateva zile in urma am gasit niste,, statusuri" despre prietenie.
PRIETENII FALSI: Niciodata nu-ti cer de mancare.
PRIETENII ADEVARATI: Din cauza lor nu mai ai mancare.
PRIETENII FALSI: Se adreseaza parintilor tai cu D-l/D-na
PRIETENII ADEVARATI: Se adreseaza parintilor tai cu TATA/MAMA
PRIETENII FALSI: Te vor scoate din inchisoare si-ti vor spune cu ce-ai gresit.
PRIETENII ADEVARATI: Se vor aseza langa tine spunand "Fir-as... ce-am belit-o... da a fost marfa big grin!"
PRIETENII FALSI: Nu te-au vazut niciodata plangand.
PRIETENII ADEVARATI: Plang alaturi de tine
PRIETENII FALSI: Iti imprumuta chesti pentr cateva zile ca mai apoi sa ti le dea inapoi.
PRIETENII ADEVARATI: Iti tin lucrurile atat de mult incat uita ca erau ale tale.
PRIETENII FALSI: Cunosc cateva lucruri despre tine.
PRIETENII ADEVARATI: Ar putea sa scrie o carte despre tine numai cu citatele tale.
PRIETENII FALSI: Te vor lasa in urma daca asa a facut si restul lumii.
PRIETENII ADEVARATI: Vor lua tot restul lumii la capace pentru ca te-a lasat in urma.
PRIETENII FALSI: Vor la usa de la intrare.
PRIETENII ADEVARATI: Intra direc in si spun "AM AJUNS ACASA!"
PRIETENII FALSI: Sunt pentru o perioda.
PRIETENII ADEVARATI: SUnt pe viata.
PRIETENII FALSI: Iti vor lua bautura de la nas cand vor crede ca ai baut destul
PRIETENII ADEVARATI: Se vor uita la tine cum te impiedici peste si vor spune "Termina-ti bey paharu de baut si ca nu inrosim alcoolu'."
PRIETENII FALSI: Te vor barfi celor care te barfesc pe tine.
PRIETENII ADEVARATI: Le va rupe muialaughing
Mi se pare adevarat.:p
Sper ca te-am ajutat!kiss

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pai, nu pot sa-ti definesc prietenia, insa ti-as putea defini ce e un prieten adevrat, un prieten adevarat este cel care:
-ii pasa de problemele tale si sare mereu in ajutorul tau
-te pune pe tine pe primul plan
-iti ia mereu apararea in fata cuiva chiar cu riscul de a fi batut
-cel caruia poti sa-i destanui secretele tale caci nu le va zice
-te intelege si te consoleaza la greu
-stie cum sa te inveseleasca si o face mereu, cand este necesar
-ar fi capabil sa-si dea viata pentru tine...
din pacate prieteni adevarati nu existasad exista "sys-uri" "bro" "bff" dar prieteni adevarati nu...nici bff nu prea sunt dar marog

| RoxAnana a răspuns:

Credeam ca exista dar m-am inselat. Sincer imi pare rau sa te dezamagesc dar nu exista. o prietenie adevarata e una bazata pe incredere, devotament, dragoste. dar la un moment cand ceva va lipsi nu va mai fi...

| LolNope a răspuns:

Prietenia adevarata nu poate fii decrisa sau definita.Este loialitate, bunatate.Nu fiecare stie s afie prieten.Nu exista un mod anuma de a fi prieten adevarat. Unii pur si simplu nu pot fii in genul sfaturi, clipe emotionante, cum altii nu pot fii distractie si numai amuzament.Prietenia este un invelis protector al vietii.Prietenul adevarat este acela care se afla mereu langa tine atunci cand nu esti ok. El te accepta asa cum esti, cu bune si cu rele si nu-ti cere niciodata mai mult. Atunci cand sunteti impreuna lumea parca pare un loc mai fericit, mai prietenos si esti foarte sigur ca indiferent de ce s-ar intampla, daca ai sa ai nevoie de el, vei sti ca el va fi acolo cu siguranta.
Prietenii adevarati sunt cei care impart momentele atat cele bune cat cat si cele rele
facandu-le sa nu devina chiar atat de rele. Ei sunt familia pe care tu ti-o poti alege.
Vor exista si momente in care nu veti fi de acord cu ceva sau veti fi suparat unul pe celalalt, dar un prieten adevarat este acela care stie cum sa actioneze in astfel de situatii. El iti poate spune cum se simte fara sa te atace, chiar daca se simti raniti, ei incearca sa nu va raneasca si pe voi.

| silence a răspuns:

Buna maria. pai asta e parerea mea : Eu cred in prietenie pentru că o simt. Oricine o poate simţi, trebuie doar să îşi pună unele lucruri la punct. Dacă doreşti aşa ceva, trebuie să fii în stare să oferi şi tu cât ai dori să primeşti sau chiar mai mult. Înainte să ai pretenţii de prieteni care să facă orice doreşti, trebuie să fii tu în stare să oferi acelaşi lucru. Nu există prietenii fără acel sentiment. prietenia adevarata nu exista in diferite cazuri. cand un prieten iti impune diferite reguli pentru a fii prieten cu el. adica. prietenia ese acel lucru care se simte nu se spune. prietenia este acel lucru in care primesti, daruiesti, iubesti traiesti cele mai frumoase momente ale vietii happy. dar din pacate rar mai gasesti prieteni adevarati azi. adevarata prietenie se bazeaza pe fapte nu pe vorbe, pe idei nu pe ganduri. cand ai nevoie de el\ea sa fie langa tine si sentimentul sa fie reciproc si sa iti intinda mana atunci cand ai nevoie nu sa te lase la greu straight face Prietenia adevarata este doar cu un prieten vechi nu cu fiecare prieten care l-am cunoscut pe strada jucand sotronul. Un prieten adevarat este un alt tu insuti!
asta cred.batting eyelashes

| Lluvia a răspuns:

Pai trebuie sa fii mereu aproape de persoana respectiva mai ales in momentele in care are nevoie de tine. Trebuie sa daruiesti fara sa accepti ceva in schimb. Trebuie sa accepti persoana de langa tine asa cum e cu defecte pentru ca nici tu la randul tau nu esti perfect. Si totul trebuie spus verde in fata nu pe la spate.
foarte putine prietenii adevarateoh go on
stii si zicala aia "ca sa iti faci prieteni trebuie sa inchizi cate un ochi din cand in cand dar pentru a-i pastra trebuie sa-i inchizi pe aman2:X"

| dede070707 a răspuns:

. nu se poate explica prin fraze sau citate... e ceva ce simtihappy

| Bastet a răspuns:

Prietenia adevarata?sigh nu exista...toata lumea va vrea ceva de la tine. Just accept it...

devil

| LexuDeea a răspuns:

Prietenia este un trandafir sau un ghimpe? Este dragoste sau ura? Este prietenia un lucru despre care ar trebui sa vorbim atat de des? Stim sa ne apreciem prietenii la adevarata lor valoare?

Prietenia este un cuvant simplu si totusi este foarte greu de explicat ce inseamna. Fiecare are o definitie proprie a prieteniei. Pentru mine prietenia inseamna TOTUL : fericire, tristete, lacrimi, zambete, imbratisari, sentimente, ganduri, iubire. Prietenii sunt oamenii in care pot avea incredere si pentru ei as trece si prin foc daca ar fi nevoie. Nu pot sa spun ca am multi prieteni, dar sunt putini cei pe care chiar isi merita titlul de "prieten adevarat".
Fiecare dintre noi vrem sa impartasim anumite sentimente, ganduri si trairi unei persoane apropiate. Fiecare dintre noi vrem sa fim iubiti si sa oferim, la randul nostru, iubire. Cred ca e cel mai placut sentiment atunci cand vezi ca prietenii nostri se bucura pentru realizarile noastre, atunci cand realizezi ca timpul trece si flacara prieteniei este inca puternica dar si atunci cand respectul si increderea stau la baza fiecarei prietenii 'construite'.
Prietenia se poate lega in orice circumstante; atunci cand nici nu te astepti poti castiga un adevarat prieten care va fi langa tine atunci cand nici nu te astepti. Firul prieteniei insa e fragil si se poate rupe intr-o clipa si poti pierde tot ce ai acumulat intr-o perioada indelungata de timp. Am auzit odata o vorba : "Dragostea si prietenia nu mor niciodata." Da. poate este adevarat dar odata ce prietenia si dragostea dintre doua persoane dispar cu greu se pot lega la loc.
Prietenia este usor de inteles daca stii sa iubesti si sa oferi iubire oamenilor care au nevoie de tine.

| LexuDeea a răspuns:

Prietenia este un trandafir sau un ghimpe? Este dragoste sau ura? Este prietenia un lucru despre care ar trebui sa vorbim atat de des? Stim sa ne apreciem prietenii la adevarata lor valoare?

Prietenia este un cuvant simplu si totusi este foarte greu de explicat ce inseamna. Fiecare are o definitie proprie a prieteniei. Pentru mine prietenia inseamna TOTUL : fericire, tristete, lacrimi, zambete, imbratisari, sentimente, ganduri, iubire. Prietenii sunt oamenii in care pot avea incredere si pentru ei as trece si prin foc daca ar fi nevoie. Nu pot sa spun ca am multi prieteni, dar sunt putini cei pe care chiar isi merita titlul de "prieten adevarat".