| rebeca2011 a întrebat:

Ce este aia pneumonie? si de la ce se face? scuze pentru categorie!

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Pneumonia reprezinta inflamatia plamanilor adesea cauzata de o infectie cu o bacterie sau un virus. Aceasta boala determina aparitia dispneei (dificultatea respiratiei, gafaiala) deoarece plamanii trebuie sa depuna mai mult efort pentru a mentine adecvat nivelul seric (in sange) al oxigenului.
Simptomele pneumoniei cauzate de bacterii debuteaza de obicei brusc si se pot datora unei infectii a cailor respiratorii superioare cum ar laringita, traheita sau gripa. Simptomele comune includ febra, tusea care, de obicei, este productiva (cu expectoratie) cu eliminarea unei spute (mucus eliminat din plamani) de culoare verde-galbuie si tahipnee (respiratie superficiala si rapida).

Batranii au simptomatologie diferita, mai usoara. Semnul major al pneumoniei la batrani este tulburarea functiilor cognitive (confuzie, delir) sau agravarea bolii pulmonare deja existente.
Simptomele pneumoniei care nu este cauzata de bacterii, numita pneumonie nonbacteriana, includ febra, tusea, respiratia superficiala si o productie de sputa in cantitate mica.
Tratamentul acestei boli consta in antibiotice.

4 răspunsuri:
| Rukhsandra a răspuns:

Este o boala a sistemului respirator si se manifesta prin imflamatia plamanilor si a cailor pulmonare.Si in general e cauzata de infectia produsa de un virus sau o bacterie

| denisseioana a răspuns:

Ce este pneumonia
Pneumonia este un termen general care se refera la o infectie a plaminilor, putind fi cauzata de o varietate de microorganisme, inclusiv virusi, bacterii si paraziti. Adesea pneumonia incepe dupa o infectie a partii de sus a aparatului respirator (o infectie a nasului si a gitului). Cind se intimpla aceasta, simptomele pneumoniei incep dupa doua sau trei zile de raceala sau de durere a gitului.
Simptome
Simptomele pneumoniei variaza in functie de virsta copilului si de cauzele aparitiei ei. Citeva cauze obisnuite sint: febra, raceala, tusea, respiratia intensa neobisnuita, respiratia gifiita sau respiratia grea, respiratia fortata care face muschii coastelor unui copil sa se retracteze (muschii dintre coaste se trag in interior cu fiecare respiratie), voma, dureri ale pieptului, dureri abdominale, reducerea activitatii, pierderea apetitului (la copiii mai mari) sau hranirea saraca (la bebelusi) si culoarea albastruie sau gri a buzelor sau a unghiilor. Citeodata, singurele simptome ale unui copil sint febra si respiratia rapida. Si citeodata, cind pneumonia este localizata in partea de jos a plaminilor, linga abdomen, se poate sa nu fie nici un fel de problema legata de respiratie - doar febra si dureri ale abdomenului. Cind pneumonia este cauzata de bacterii, copilul infectat se imbolnaveste relativ foarte repede, cu instalarea neasteptata a febrei ridicate si a respiratiei rapide neobisnuite. Cind pneumonia este cauzata de virusi, simptomele tind sa apara mult mai treptat si adesea sint mai putin severe decit atunci cind pneumonia este cauzata de bacterii. Respiratia grea ar putea sa fie mai obisnuita in pneumonia virala.
Unele tipuri de pneumonie cauzeaza simptome care dau explicatii importante despre microbul care cauzeaza boala. De exemplu, la copiii mai mari si la adolescenti pneumonia datorata micloplasmei (pneumonia ambulanta) este recunoscuta pentru cauzarea durerilor de git si de cap, pe linga simptomele obisnuite ale pneumoniei. La copiii mici, pneumonia datorata Chlamidiei poate cauza conjunctivita (inrosirea ochilor) cu doar o imbolnavire usoara si fara febra. In pneumonia datorata Pertussis (bacteria care provoaca tusea) copilul poate sa aiba reprize lungi de tuse, sa se invineteasca din cauza lipsei de aer sau sa scoata un sunet ca si cum ar tusi cind incearca sa respire.
Care sunt cauzele
Pneumonia este o infectie a plaminilor care poate fi cauzata de diferite tipuri de microbi, respectiv bacterii, virusi, ciuperci si paraziti. Desi diferite tipuri de pneumonie tind sa afecteze copiii de diferite grupuri de virsta, pneumonia este de obicei cauzata de virusi. Citiva virusi care cauzeaza pneumonia: virusul gripal, virusul respirator, virusul paragripal, si adenovirusul.
Termenul pneumonia dubla este un termen de moda veche, menit sa indice ca pneumonia implica amindoi plaminii. Acest termen, desi suna impresionant, are semnificatie clinica mica, o data ce pneumonia afecteaza amindoi plaminii.
Care este profilaxia afectiunii
Exista vaccinuri pentru prevenirea infectiilor de virusi si de bacterii ce cauzeaza unele tipuri de pneumonie. De exemplu, copiii primesc de obicei imunizare obisnuita impotriva Gripei Haemophilus si Pertussis (tusea), incepind de la virsta de doua luni.
Copiii cu boli cronice, care sint expusi la alte tipuri de pneumonie, pot sa primeasca vaccinuri suplimentare sau tratament imuno-protector. Doctorii pot da antibiotice preventive (prevenirea bolii) pentru pneumonia la copiii care au fost expusi catre cineva cu anumite tipuri de pneumonie, cum ar fi Pertussis. Copiii infectati cu HIV ar putea de asemenea primi antibiotice pentru prevenirea pneumoniei cauzata de Pneumocystis Carinii. Tratament antiviral este acum disponibil, de asemenea, si poate fi folosit pentru prevenirea unor tipuri de pneumonie virala, ori pentru a face simptomele mai putin severe. In general, o data ce pneumonia este cauzata de bacterii sau virusi ce sint contagiosi, este de preferat sa tinem copiii departe de persoanele care au deja pneumonie sau o infectie a partii de sus a aparatului respirator, care poate duce la pneumonie. Daca cineva din casa dumneavoastra are o infectie respiratorie sau o infectie a gitului, tineti canile sau paharele lui sau ei si vasele din care maninca separate de cele ale celorlalti membri ai familiei, si spalati-va pe miini frecvent in special daca ati umblat cu tesaturi sau cu batiste murdare.
Perioada de incubatie
Perioada de incubatie pentru pneumonie variaza, depinde de tipul de virus sau de bacterie care cauzeaza infectia. Citeva perioade de incubatie caracteristice sint: virusul respirator, 4-6 zile; gripa, 18-72 ore. Cu tratament, majoritatea tipurilor de pneumonie cauzate de bacterii pot fi vindecate in una-doua saptamini. Pneumonia virala poate dura mai mult. Pneumonia micoplasmala ar putea fi vindecata complet in 4-6 saptamini.
Virusii sunt contagiosi
Virusii, precum si bacteriile care cauzeaza pneumonia sint contagiosi si se gasesc de regula in fluidele din gura si din nasul unei persoane infectate. Boala poate fi raspindita prin tuse si stranut, prin intermediul paharelor sau canilor si a vaselor, si prin folosirea tesaturilor si a batistelor.
Tratamentul de acasa
Daca doctorul a prescris antibiotice pentru pneumonia cauzata de bacterii a copilului dumneavoastra, dati-i medicamentele prescrise dupa cum spune si atita timp cit spune doctorul. Astfel, copilul dumneavoastra se va recupera mai repede si va micsora sansele ca infectia sa se raspindeasca printre ceilalti membri din casa. Incurajati-va copilul sa bea lichide, in special cind are febra. Intrebati-va doctorul inainte sa folositi vreun medicament pentru tratarea tusei copilului, o data ce stapinirea bolii opreste eliberarea mucozitatii plaminilor, iar aceasta nu poate fi de ajutor in toate cazurile de pneumonie. Daca copilul are dureri ale pieptului, incercati o perna incalzitoare sau comprese calde in zona pieptului. Luati temperatura copilului cel putin o data in fiecare dimineata si anuntati doctorul daca ajunge la o temperatura de 38, 9 grade Celsius. Verificati buzele si unghiile copilului pentru a va asigura ca sint trandafirii si roze, nu albastrii sau gri - semn ca plaminii copilului nu obtin oxigen suficient.
Care sunt tratamentele conventionale
Doctorii pun de obicei diagnosticul pneumoniei dupa o examinare fizica a copilului, si posibil o radiografie la piept, teste ale singelui, si citeodata cultivarea bacteriilor mucozitatii produse de tuse. In majoritatea cazurilor, pneumonia poate fi tratata cu antibiotice pe care puteti sa i le dati sa le inghita acasa. Tipul de antibiotic folosit depinde de tipul de pneumonie. Copiii mici pot fi spitalizati daca pneumonia lor este cauzata de Pertussis (bacteria care provoaca tusea) sau alta pneumonie cauzata de bacterii, sau daca exista o infectie a plaminilor care s-ar fi putut raspindi in singe.
Copiii pot fi internati daca au boli cronice, boli care pot afecta sistemul imunitar; daca vomita atit de mult incit nu pot lua medicamente pe cale bucala; daca au probleme cu respiratia; daca au pneumonie recurenta sau daca pielea lor are o culoare care arata ca ei nu obtin oxigen suficient.
Cand sa va anuntati doctorul
Chemati-va doctorul imediat daca copilul are unul din semnele si simptomele pneumoniei, dar in special daca copilul are probleme cu respiratia sau respira anormal de repede, daca pielea capata o culoare albastruie sau gri a unghiilor si a buzelor ori daca ajunge la o temperatura de 38, 9 grade Celsius sau mai ridicata. Anuntati imediat doctorul daca copilul dumneavoastra afiseaza vreunul din semnele sau din simptomele pneumoniei.
Ce este pneumonia
Pneumonia este un termen general care se refera la o infectie a plaminilor, putind fi cauzata de o varietate de microorganisme, inclusiv virusi, bacterii si paraziti. Adesea pneumonia incepe dupa o infectie a partii de sus a aparatului respirator (o infectie a nasului si a gitului). Cind se intimpla aceasta, simptomele pneumoniei incep dupa doua sau trei zile de raceala sau de durere a gitului.
Simptome
Simptomele pneumoniei variaza in functie de virsta copilului si de cauzele aparitiei ei. Citeva cauze obisnuite sint: febra, raceala, tusea, respiratia intensa neobisnuita, respiratia gifiita sau respiratia grea, respiratia fortata care face muschii coastelor unui copil sa se retracteze (muschii dintre coaste se trag in interior cu fiecare respiratie), voma, dureri ale pieptului, dureri abdominale, reducerea activitatii, pierderea apetitului (la copiii mai mari) sau hranirea saraca (la bebelusi) si culoarea albastruie sau gri a buzelor sau a unghiilor. Citeodata, singurele simptome ale unui copil sint febra si respiratia rapida. Si citeodata, cind pneumonia este localizata in partea de jos a plaminilor, linga abdomen, se poate sa nu fie nici un fel de problema legata de respiratie - doar febra si dureri ale abdomenului. Cind pneumonia este cauzata de bacterii, copilul infectat se imbolnaveste relativ foarte repede, cu instalarea neasteptata a febrei ridicate si a respiratiei rapide neobisnuite. Cind pneumonia este cauzata de virusi, simptomele tind sa apara mult mai treptat si adesea sint mai putin severe decit atunci cind pneumonia este cauzata de bacterii. Respiratia grea ar putea sa fie mai obisnuita in pneumonia virala.
Unele tipuri de pneumonie cauzeaza simptome care dau explicatii importante despre microbul care cauzeaza boala. De exemplu, la copiii mai mari si la adolescenti pneumonia datorata micloplasmei (pneumonia ambulanta) este recunoscuta pentru cauzarea durerilor de git si de cap, pe linga simptomele obisnuite ale pneumoniei. La copiii mici, pneumonia datorata Chlamidiei poate cauza conjunctivita (inrosirea ochilor) cu doar o imbolnavire usoara si fara febra. In pneumonia datorata Pertussis (bacteria care provoaca tusea) copilul poate sa aiba reprize lungi de tuse, sa se invineteasca din cauza lipsei de aer sau sa scoata un sunet ca si cum ar tusi cind incearca sa respire.
Care sunt cauzele
Pneumonia este o infectie a plaminilor care poate fi cauzata de diferite tipuri de microbi, respectiv bacterii, virusi, ciuperci si paraziti. Desi diferite tipuri de pneumonie tind sa afecteze copiii de diferite grupuri de virsta, pneumonia este de obicei cauzata de virusi. Citiva virusi care cauzeaza pneumonia: virusul gripal, virusul respirator, virusul paragripal, si adenovirusul.
Termenul pneumonia dubla este un termen de moda veche, menit sa indice ca pneumonia implica amindoi plaminii. Acest termen, desi suna impresionant, are semnificatie clinica mica, o data ce pneumonia afecteaza amindoi plaminii.
Care este profilaxia afectiunii
Exista vaccinuri pentru prevenirea infectiilor de virusi si de bacterii ce cauzeaza unele tipuri de pneumonie. De exemplu, copiii primesc de obicei imunizare obisnuita impotriva Gripei Haemophilus si Pertussis (tusea), incepind de la virsta de doua luni.
Copiii cu boli cronice, care sint expusi la alte tipuri de pneumonie, pot sa primeasca vaccinuri suplimentare sau tratament imuno-protector. Doctorii pot da antibiotice preventive (prevenirea bolii) pentru pneumonia la copiii care au fost expusi catre cineva cu anumite tipuri de pneumonie, cum ar fi Pertussis. Copiii infectati cu HIV ar putea de asemenea primi antibiotice pentru prevenirea pneumoniei cauzata de Pneumocystis Carinii. Tratament antiviral este acum disponibil, de asemenea, si poate fi folosit pentru prevenirea unor tipuri de pneumonie virala, ori pentru a face simptomele mai putin severe. In general, o data ce pneumonia este cauzata de bacterii sau virusi ce sint contagiosi, este de preferat sa tinem copiii departe de persoanele care au deja pneumonie sau o infectie a partii de sus a aparatului respirator, care poate duce la pneumonie. Daca cineva din casa dumneavoastra are o infectie respiratorie sau o infectie a gitului, tineti canile sau paharele lui sau ei si vasele din care maninca separate de cele ale celorlalti membri ai familiei, si spalati-va pe miini frecvent in special daca ati umblat cu tesaturi sau cu batiste murdare.
Perioada de incubatie
Perioada de incubatie pentru pneumonie variaza, depinde de tipul de virus sau de bacterie care cauzeaza infectia. Citeva perioade de incubatie caracteristice sint: virusul respirator, 4-6 zile; gripa, 18-72 ore. Cu tratament, majoritatea tipurilor de pneumonie cauzate de bacterii pot fi vindecate in una-doua saptamini. Pneumonia virala poate dura mai mult. Pneumonia micoplasmala ar putea fi vindecata complet in 4-6 saptamini.
Virusii sunt contagiosi
Virusii, precum si bacteriile care cauzeaza pneumonia sint contagiosi si se gasesc de regula in fluidele din gura si din nasul unei persoane infectate. Boala poate fi raspindita prin tuse si stranut, prin intermediul paharelor sau canilor si a vaselor, si prin folosirea tesaturilor si a batistelor.
Tratamentul de acasa
Daca doctorul a prescris antibiotice pentru pneumonia cauzata de bacterii a copilului dumneavoastra, dati-i medicamentele prescrise dupa cum spune si atita timp cit spune doctorul. Astfel, copilul dumneavoastra se va recupera mai repede si va micsora sansele ca infectia sa se raspindeasca printre ceilalti membri din casa. Incurajati-va copilul sa bea lichide, in special cind are febra. Intrebati-va doctorul inainte sa folositi vreun medicament pentru tratarea tusei copilului, o data ce stapinirea bolii opreste eliberarea mucozitatii plaminilor, iar aceasta nu poate fi de ajutor in toate cazurile de pneumonie. Daca copilul are dureri ale pieptului, incercati o perna incalzitoare sau comprese calde in zona pieptului. Luati temperatura copilului cel putin o data in fiecare dimineata si anuntati doctorul daca ajunge la o temperatura de 38, 9 grade Celsius. Verificati buzele si unghiile copilului pentru a va asigura ca sint trandafirii si roze, nu albastrii sau gri - semn ca plaminii copilului nu obtin oxigen suficient.
Care sunt tratamentele conventionale
Doctorii pun de obicei diagnosticul pneumoniei dupa o examinare fizica a copilului, si posibil o radiografie la piept, teste ale singelui, si citeodata cultivarea bacteriilor mucozitatii produse de tuse. In majoritatea cazurilor, pneumonia poate fi tratata cu antibiotice pe care puteti sa i le dati sa le inghita acasa. Tipul de antibiotic folosit depinde de tipul de pneumonie. Copiii mici pot fi spitalizati daca pneumonia lor este cauzata de Pertussis (bacteria care provoaca tusea) sau alta pneumonie cauzata de bacterii, sau daca exista o infectie a plaminilor care s-ar fi putut raspindi in singe.
Copiii pot fi internati daca au boli cronice, boli care pot afecta sistemul imunitar; daca vomita atit de mult incit nu pot lua medicamente pe cale bucala; daca au probleme cu respiratia; daca au pneumonie recurenta sau daca pielea lor are o culoare care arata ca ei nu obtin oxigen suficient.
Cand sa va anuntati doctorul
Chemati-va doctorul imediat daca copilul are unul din semnele si simptomele pneumoniei, dar in special daca copilul are probleme cu respiratia sau respira anormal de repede, daca pielea capata o culoare albastruie sau gri a unghiilor si a buzelor ori daca ajunge la o temperatura de 38, 9 grade Celsius sau mai ridicata. Anuntati imediat doctorul daca copilul dumneavoastra afiseaza vreunul din semnele sau din simptomele pneumoniei.

| Modx a răspuns:

Pneumonia se face datorita ca tu ta caci pa tine!

| androne31 a răspuns:

Pneumonia este o raceala la unul dintre plamani, cateodata pot fi la amandoi.
Aceasta raceala se formeaza datorita frigului, bauturilor reci, a alimentatie nesanatoase. Ea se formeaza de obicei iarna, dar si vara.
Ca sa te pastrezi va trebui sa i-ei o tona de pastile.
PS. Aveam pneomonie de 6 lunii si nu stiam, si a trebuit sa fac 3 tratamente.
Pneomonia poate duce la pierderea unuia dintre plamanii.
Daca ai probleme iti recomand doctorul de familie cu bilet de trimitere la raze X.