| BaiatuCuPizza a întrebat:

Ce este asa rau in a fuma iarba? Majoritatea ne considera drogati! Alaltaieri cand am fost sa imi cumpar ceva de la magazinul de vise am stat la rand ca era coada. Vorbesc serios! Erau 4 persoane in fata mea si 2 dupa mine.Eu vad ca nu ma afectat cu nimic pana acum si nici nu sunt dependent, Fata de cei care consuma alcool eu zic ca mai buna e iarba. Daca stiti efecte negative ale fumatului ierbii asupra omului ziceti si mie.Multumesc!

25 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Pericolele consumului de Marijuana:
- Modifică percepţiile şi simţurile
- Scade memoria recentă
- Pierderea puterii de concentrare şi de coordonare
- Influenţează negativ raţionamentele, judecata
- Creşte riscul de accidente
- Pierderea motivaţiei
- Scade inhibiţiile normale
- Creşte riscul de infecţie HIV şi alte boli cu transmisie sexuală
- Creşte frecvenţa bătăilor inimii
- Anxietate, atacuri de panică, comportament paranoic
- Halucinaţii
- Afectează sistemul respirator, de reproducere şi imunitar
- Creşte riscul de cancer
- Dependenţă psihică
Deşi consumul de marijuana este primejdios la orice vârstă, tinerii sunt mai afectaţi, căci pentru ei impactul produs asupra învăţării este major şi pentru că determină ratarea relaţiilor interpersonale vitale şi alegerea unui stil de viaţă potrivit pentru dezvoltarea lor ca oameni.
http://ms.politiaromana.ro/prevenire/droguri/droguri_cannabisul.html#drog

| imscared a răspuns (pentru Elianna):

Mmda straight face, bravo ca ai intrat pe un site antidrog unde spune numai prostii.Documenteazate pe siteurile neutre gen wikipedia si documenteazate mai bine.Singurele lucruri adevarate:Scade memoria recenta,pierderea puterii de concentrare, halucinatii, comportament paranoic(asta doar cand esti high).Mai documenteaza-te.(nu o spun in parere de rau)

| Weel a răspuns (pentru Elianna):

Minciuni! Vorbeşte din experienţă proprie şi nu te mai da mare cunoscător luând informaţii de pe site-urile de medicină româneşti. În Statele Unite, iarba este folosită ca medicament, şi extractul de THC este folosit ca leac pentru foarte multe boli amice. Doamne! Acum văd! Cum să spui că, creşte riscul de cancer? laughing
Se ştie de când lumea că SCADE riscul de a face cancer. Afectează sistemul respirator? Nu mai spune Sherlock, orice fum ce-ţi intră-n plămâni afectează sistemul respirator. Halucinaţii? Te asigur eu că nu ai. Dependenţă psihică? Sincer? Am refuzat de atâtea ori să fumez, deci nu cred că există dependenţă. Există doar subconştientul tău care poate fi controlat. Percepţiile şi simţurile? Sunt mult, mult mai bune! Nu mai credeţi toate prostiile, documentaţi-vă înainte de a intra-ntrun subiect.

lolita
| lolita a răspuns:

Tigarile sunt mai nocive decat "iarba" care este 100% naturala.

| lyrics a răspuns:

Nu e vorba de faptul ca lumea te considera drogat sau nu.
nu-i judec pe cei care consuma.nu sunt nici pro nici contra atat timp cat este consumat cu masura acest drog

| lyrics a răspuns:

A.
este trist ca unii fumeaza iarba pentru a se da smecheri

| nuamPleaca a răspuns:

Iarba nu e drog omule happy

| SatanaInIzmene a răspuns:

Esti un drogat! Simplu. Daca la tine nu conteaza ca fumezi, o sa vezi ca nimeni nu te baga in seama, oricate argumente le-ai aduce ca tu esti perfect lucid.Surpriza! Nu esti.

| nestiy a răspuns (pentru SatanaInIzmene):

"Esti un prapadit! Simplu"

| bogdy2009 a răspuns:

Alcolul iti intra in sange si nu mori asa repede
iarba iti intra in plamani si chieri cat ai zice:"am fumat iarba" laughing

| nestiy a răspuns (pentru bogdy2009):

Iarba nu afecteaza nimic. Nu mai speria omu'

| BaiatuCuPizza explică:

1.Nu se da nimeni smecher, inainte se dadeau smecheri cei care consumau, acum nu cred ca mai exista baiat in cartier care sa nu fi consumat, 2. Nici eu nu o consider drog, e ceva gen: " Ce facem in seara asta? R: Bem " numai ca acum in loc de bem spunem :"Tragem". Deci din cate am citit nu are nici un efect negativlaughing Spor la tras atunci!winking

| nestiy a răspuns:

Iarba e 100% naturala si nu afecteaza plamanii sau alte organe. De fapt chiar este recomandata si nu asculta toate prostiile care le auzi. "Pierderea motivatie", "Scade memoria recenta" numai tampenii. Doar sa nu exagerezi... in rest e ok, bafta la rulat.winking

| aKylie a răspuns:

Nu sunt efecte negative de la iarba.Stai linistit/a.Eu am fumat 2 luni si am putut sa ma las.Nu te incurajez, dar nici nu iti zic o minciuna.

| vizi a răspuns:

Iarba este sfanta happy Alea de mag de vise... te cam distrug laughing da sunt bune.

| Weel a răspuns (pentru vizi):

Stropeşte-ţi o ţigară cu Ajax, dăla de spălat geamuri şi bănuiesc că o să ai acelaşi efect. Iarba nu este ceea ce cumperi tu de la magazin, iarba te linişteşte, este naturală şi nu-ţi dăunează sănătăţii. În schimb, ce cumperi de la magazin îţi distruge organismul, pentru că sunt chimicale. happy

| ice_baby a răspuns:

Daca imi spui ce bine iti aduce iarba ta, iti spun si eu la ce rau te duce! Odata ce crezi tu ca ii bine de ce ne mai ceri parerea noastra?

| MiculUsar a răspuns (pentru ice_baby):

Oke iarba nu aduce nici un lucru rau. Dar tutunul si alcoolul? Ce bine aduc? Alea sunt si legale :.

| nestiy a răspuns (pentru ice_baby):

La ce ajuta? Hai ca-ti spun eu. In primul rand reimprospateaza si ajuta la imbunatatirea memoriei si combaterea bolii "Alzheimer". Ajuta creierul prin reducerea inflamarilor si prin stimularea formarii de noi celule. Iarba e 100% naturala si nu se numeste "drog", se numeste medicament.

| Weel a răspuns:

Cât de proşti pot fi oamenii care numesc iarba drog? E cumva ceva chimic? Sunteţi spălaţi pe creier de media, credeţi în continuare că vă distruge neuronii şi toate cele. Dacă prostia ar durea, ar fi spitalele pline. Rău în a fuma iarbă este că ai mici pierderi de memorie, asta dacă fumezi prea mult. Şi încă un lucru rău este că faci pagubă la frigider. laughing
Pace!

| Moldovan_Paul_1990_KxUQ a răspuns:

Având în vedere faptul că de la țigări mor milioane de oameni, iar de la marijuana au murit până acum 0 oamenii, și în plus "iarba" e naturală, iar dacă natura este interzisă, noi nu suntem liberi

| Pvn2 a răspuns:

Sa nu aud pe un ca spune ca am fost la space shop - "magazin de vise" si mi-am cumparat iarba... de acolo iti iei droguri in adevaratu sens al cuvantului drog

| DarkyYT a răspuns:

De ce sa interzici o planta creata de dumnezeu

| kmalasort3 a răspuns:

Multi spun ca iarba e drog...nu e adevarat. In unele tari cum ar fi Jamaica Spania etc iarba este folosita in scopuri medicinale. Ea trateaza cancerul, sida, leucemia si alte boli. Fumez iarba de 2 ani jumatate si nu m-am schimbat de loc cum te schimbi de la metamfetamina heroina etc. Daca sar legaliza in Romania as fi primul acolo zicand "DE CE DRACU NU LEGALIZATI CHESTIA ASTA". Inca nu au legalizato pentru ca nu am murit destui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru kmalasort3):

Ce misto, nu stiam ca poate vindeca ....cancerul :o