| Ionutzy a întrebat:

Ce este penalty? Funda we.straight face

3 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Lovitură de pedeapsă dintr-un punct situat aproape de poartă, acordată la fotbal, handbal etc. în urma unei greșeli (fault) comise în apropierea propriei porți de către echipa aflată în apărare.

| CristiGood a răspuns:

Penalty este atunci cand un fotbalist executa o lovitura de la punctul de 11 metri, singur, impotriva portarului

| lucianandreilucianamariei a răspuns:

Penalty-ul este lovitura de la 11 metri fata de poarta. Penalty-ul se face atunci cand faci hent sau pui fault in careul portarului. Sper ca ti-am fost de folos.:*