| smilerz19 a întrebat:

Ce este umbra? Dar penumbra?

Răspuns Câştigător
| HH_2726 a răspuns:

Penumbra= Zonă incomplet luminată, cuprinsă între zona umbrită și cea luminoasă din spatele unui corp opac.
Umbra=este o zonă în care lumina directă, generată de o sursă de lumină, nu poate ajunge datorită împiedicării trasmiterii acesteia prin existența unui obiect opac între sursa de lumină și zona umbrei.

| Felea_Matei_Vali_1991 a răspuns (pentru HH_2726):

Cum se numesc proiecțile care se fac utilizand mainile: gen iepure, lup, vultur etc?

4 răspunsuri:
| Kanpeki a răspuns:

Ce intrebare stupida laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebari ce trebuie retinute in mintea omului...numa ca noi avem alte preoupari si mno...

| YourName2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc HH_2726 mi-ai fost de folos!