| MariusToc a întrebat:

Ce este un smartphone?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Un smartphone (cuvânt englez cu traducerea "telefon inteligent"; intelifon) este un telefon mobil multifuncţional şi multimedial, conectat la o reţea GSM sau UMTS. Dispunând şi de o tastatură reală sau virtuală, el oferă funcţionalităţile de PDA, agendă, calendar, navigare GPS, eventual şi e-mail, navigare în Internet, minicalculator, aparat foto, aparat de filmat şi altele. De obicei el dispune şi de un ecran (monitor) sensitiv la atingere de tip touchscreen. În prezent cele mai multe modele de smartphone pot fi folosite şi pentru făcut fotografii sau pentru înregistrări audio şi video. Totuşi, cea mai spectaculoasă aplicaţie realizată deja (pentru unele modele de smartphone) este conexiunea la Internet, în cadrul unei reţele rapide de tip UMTS / HSDPA. În acest caz smartphone-ul necesită desigur şi o aplicaţie browser specială.
Uite si cum arata:
http://www.google.ro/......tp?/search

1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Înseamnă telefon deştept prin prisma opţiunilor pe care le are (tehnologia noului mileniu).
Pa, pa.