| kkourtney a întrebat:

Ce facultate v-ar interesa dupa terminarea liceului? Ce parere aveti despre Facultatea de Drept sau Litere?

Răspuns Câştigător
| Mandarina888 a răspuns:

Depinde din ce oras esti, eu am fost la facultatea de litere in cluj napoca si vreau sa spun ca este fff greu si profesorii nu sunt tocmai corecti, premiza lor este de aprofundare si nu de invatare! Daca iti place sa citesti toata ziua si sa traduci in cazul in care vrei sa mergi pe sectia de LMA o sa ai cel putin 25 de examene pe semestru! In ceea ce priveste dreptul este o materie mai completa, se bazeaza pe multa realitate, este frumos si nu este greu atata timp cat intelegi ce ti se spune! Daca ai un simt oratoric bun si de convingere si iti place dreptatea poti opta si pentru drept! Sau poti incerca literele la zi si dreptul la fara frecventa si dupa primul an te hotarasti unde ti a placut mai mult! Succes

1 răspuns:
| Mookie a răspuns:

Dreptul nu apără dreptatea,dreptul o modelează în funcţie de "aranjamente",de "contribuţia" primită de domnii aceia "incoruptibili",în funcţie de principiile şi priorităţile persoanelor influente.
Dacă te consideri un om drept,apărător al drepturilor,te bazezi pe raţiune şi dovezi în luarea decizilor, singurul lucru pe care îl poţi face în domeniul dreptului este SĂ-L SCHIMBI,altfel vei fi la fel ca toţi ceilalţi amintiţi mai sus. Dacă doreşti să faci bani,e domeniul ideal cu condiţia să te laşi influenţat, poate chiar manipulat de persoanele mai "sus puse".
Facultatea de Litere: domeniul cam scârţâie momentan. Avantajul de a deveni un profesor stă în şedinţele de meditaţii şi în plăcerea de a educa copii, care sunt din ce in ce mai sălbatici şi o să fie şanse mari să nu prea vă înţelegeţi, nicidecum că plăcerea va veni la sfârşitul de lună, în momentul în care vei fi plătit pentru prestaţia făcută. Nu doresc să te descurajez, ăsta e felul în care văd eu cele 2 facultăţi.
Eu, probabil o să aleg Facultatea de Informatică sau cea de Automatică fără motiv.
Esenţial este să-ţi placă ceea ce faci, lucrul făcut din plăcere e de foarte bună calitate şi vei fi răsplătit pe măsură. Alege cu mintea, nu cu buzunarul! happy