| StellaFitz a întrebat:

Ce imi puteti spune despre craciunul turcesc... Urgetn. fundahappy!

1 răspuns:
| libertat a răspuns:

Acum, turcul Ali Zaza (35 de ani) si sud-coreeanul Hagbea Kim (38 de ani) se strang in jurul bradului si petrec, in stilul lor.

Craciunul - o Sarbatoare inexistenta in religia musulmana - este pentru Ali prilejul perfect sa adune in jurul bogatei mese - pregatita de sotia sa romanca, Alisa (29 de ani) - cat mai multi membri ai familiei.

Cu mic, cu mare, frati, nepoti, veri si cumnati, se asaza, cum altfel decat "turceste", in jurul "mesei" intinse pe covor si se rasfata cu mancaruri orientale: karni yarik (vinete umplute), carne de vita prajita, preparata in sos de soia, cigkuftele (carne cruda tocata cu burgur - grau fiert, tocat si uscat) si cu prajitura Kemal Pasa, delicatese stinse, la final, cu un ceai turcesc.

Si familia Kim petrece Craciunul pastrand, insa, traditiile budiste. Sud-coreeanul Hagbea, sotia sa, romanca Lidia (34 de ani) si micuta lor, Yuri (8 luni), isi imbraca hanbok-urile colorate (costume traditionale) si petrec stand in genunchi in jurul unei mese joase de pe care nu lipsesc kimpa (frunze de alge cu orez si legume), japce (spaghete din cartofi dulci), bulgaghi (carne de vita cu legume) sau kimchi (varza chinezeasca murata si condimentata).