Întrebare recomandată | Robert_Alexandru_1995 a întrebat:

Ce inaltime si greutate ar trebui sa am la 12 ani?

17 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Da

| Elena9328 a răspuns:

Depinde de părinți. Întreabă i pe ei. Știu cel mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista o greutate si o inaltime ideala

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Aici depinde de corpul tău. Dacă ai oasele ușoare/normale/grele pot pune/scădea din kilograme, ce conformatie ai, metabolism etc.În general, ca să ai corp de "model"(sau anorexica cum îmi place mie să spun)trebuie ca din înălțimea ta să ai cu 10kg mai puțin(ex. dacă ai 160m atunci să ai 50kg)dar dacă vrei să ai un corp sănătos atunci să mănânci cât mai multe preparate din fructe/legume/cereale/pește/pasăre și să faci sport și exerciții ca să te menti/să pui mușchi pe tine(depinde de tine). Părerea mea e că de la 12 ani nu trebuie să-ți faci griji asupra corpului tău deoarece oricum în perioada adolescenței(după 15 ani)o să crești accelerat în înălțime(sau poate că crești de pe acum accelerat, mai sunt și cazuri de genul și e perfect normal)și din nou, încearcă să te menții cu mâncare sănătoasă și cu sport(poți să faci exerciții acasa, să alergi de dimineață prin carterul tău, să te duci la sala de fitness sau să practici un sport). Sper că te-am ajutat, o zi frumoasă în continuare!

| TheLifeIsGood a răspuns:

Cum am spus, peste 40 kg. P.S: Am ceva tabel acasa(tata e asistent si, da...)
La 1, 49 ar fi 42-45(subponderal), 44-49(mediu)
La 1, 52 ar fi cam 43-47 kg(subponderal), 45-51 (mediu).
La 1, 54 cam 44-48 kg(subponderal), 52-57(mediu-desi mie mi se pare cam mult happy )
La 1, 57 ar fi 46-49(subponderal), 48-53(mediu) etc. Depinde de ce inaltime ai.

| Mrfear a răspuns:

Nu conteaza.Sunt copii de 12 ani de 1.40 si altii de 1.70.Cred ca la 12 ani ar trebui sa ai in jur de 1.62, eu cam atat aveam.Acum am 1.67 (nu stiu sigur dar pe acolo) si am 14 ani (impliniti de astazi).Pe la 13 jumate aveam 1.65 da oricum nu conteaza toti suntem diferiti unii prea inalti unii normali unii prea scunzi.La 12 ani poti avea oriunde intre 1.50 si 1.71 maxim, dar poti fi si inalt si mai scund.

| JustAGirl333 a răspuns:

Eu am aproape 1.70 la 12 ani și 50 kg și sunt fata

| inlamea a răspuns (pentru JustAGirl333):

Foarte inalta si frumoasa

| JustAGirl333 a răspuns (pentru inlamea):

Mulțumesc

| AlexandraAG a răspuns:

1,50-1,55 si max 40 kg.

| TheLifeIsGood a răspuns (pentru AlexandraAG):

Minim 40 kg! Ce vrei, sa-l sufle vantul? laughing Daca la 12 ani ai sub 40 kg, e o problema. Poti intreba pe oricine!

| AlexandraAG a răspuns (pentru TheLifeIsGood):

La 14 ani aveam 40 kg...

| KeyoAsurame a răspuns:

De la 1, 50m pana la1, 60 maxim
iar la kg max 60

| GuessWho06 a răspuns:

Sa te simti tu bine in pielea ta. Nici supraponderal, nici prea "subtire". Nu prea conteaza cifrele astea.

| inlamea a răspuns:

De obicei 1.45 cm 45 kg gen

| deniskira a răspuns:

Nu exista o inaltime cirespunzatiare

| andrian50042312 a răspuns:

Trebuie s sugi pul@ pentru vitamina c