| Ododododo a întrebat:

Ce inseamna altruism mult mai detaliat va rog ca ma baga in ceata dexu

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Altruismul e calitatea unui om de a face niste fapte care sa ii ajute pe ceilalti, total dezinteresat, in orice situatie.E mai mult ceva pe care nu il realizezi, dorinta de a ajuta o persoana chiar straina de multe ori.

| crytical a răspuns:

Sa fii alutrist inseamna sa fii generos, sa ii ajuti pe altii fara a astepta ceva in schimb.

| Rallu_2412 a răspuns:

ALTRUÍSM s. n. Atitudine morală sau dispoziție sufletească a celui care acționează dezinteresat în favoarea altora; doctrină morală care preconizează o asemenea atitudine.

ALTRUÍSM n. Atitudine binevoitoare și dezinteresată manifestată în folosul altora.

| Grigore_Atena_1959 a răspuns:

De obicei persoanele inadaptabile sunt altruiste, ele ofera ceea ce au mai bun în numele legii compensarii! Le evit, deoarece stiu ca nimeni nu ofera nimic gratis, ci ca vrea ceva la schimb...