| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna cand visezi pe cineva care e mort deja si in vis iti apare ca si cum ar trai?

13 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

E posibil sa te fi preocupat persoana respectiva in ultima vreme. Si eu imi visez uneori bunica, nu inseamna nimic special, doar ca ma gandesc la ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce inseamna, dar si eu il visez pe bunicul meu cateodata.Tot ce stiu este ca ma ingrozeste cand il visez, nu este deloc asa cum il stiam eu.

| AndreeaSiAndra a răspuns:

Eu cred ca ceva nu este in regula

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E periculos. daca iti ia ceva, te poti imbolnavi.ai grija.eu am patit-o.

| Gregory a răspuns:

Buna ! Dupa cum am mai spus si referitor la alte superstiti, de asemenea nici in acesta nu este bine sa crezi, deoarece talmacirea viselor este, de asemenea, pacat. Se admite doar in cazuri de exceptie, cand au legatura cu Divinitatea si cu lucrurile sfinte, in rest in niciun caz. Daca ti se intampla sa-ti vina in minte pe parcursul zilei, ignora-le si nu te mai gandi la ele, pentru ca nu fac altceva de cat sa te amageasca cu fel de fel de inchipuiri, sa te ispiteasca sa pacatuiesti si astfel sa-l superi pe Dumnezeu. Sfatul acesta mi-a fost dat de duhovnic, fiindca nici eu nu stiam cum sa mai scap de gama diversa si ciudata a viselor mele.

Am mai gasit si cateva articole pentru a intari ideea de mai sus. Citeste-le, te rog, cu atentie:

http://www.ortodoxie.info/......le-cleopa/

http://www.sfaturiortodoxe.ro/razboiulcrestinilor3.htm

http://www.interpretareaviselor.com/despre-vise.php

Multa credinta in Dumnezeu, rabdare si putere :)

| adsfsf a răspuns:

Nimic.

@Gregory: mai lasa-ne cu religia -.-

| trololololol a răspuns:

Îmi pare rău, dar acel cineva tot mort e. Că ai ţinut mai mult sau mai puţin la el, asta depinde de tine. Şi eu am visat odată că zbor. Şi totuşi, în ciuda eforturilor mele, nu pot sta în aer mai mult de juma' de secundă.

| just|breathe a răspuns:

Din cate stiu eu cand visezi pe cineva care a murit viu inseamna ca trebuie sa dai de pomana pentru sufletul lui.

| georgenika a răspuns:

Si eu aseara mi-am visat bunicul care e mort si l-am visat ca a murit din nou si plangeam si il duceam pe ultimu drum

| Soowhaat01 a răspuns:

Eu o data l-am visat pe bunicul meu ( care nu l-am cunoscut niciodata ) si era tot fundalul alb. El mi s-a aratat putin la fata si mia intins mana si mi-a zis : "spune-i lui mama ca o iubesc" (bunicul din partea mamei) si cand m-am uitat in jos am vazut umbra unui general ( el lucra la armata ). Eu cred ca asta inseamna ca el ne vegheaza de sus. Oricum deci...si la tine inseamna la fel, persoana aia pe care ai visat-o de vegheaza de sus!

| mihai5314 a răspuns:

Si eu am visat-o pe bunica mea azi-noapte, a fost mai mult un cosmar. Sa va povestesc cum a fost: Eram la ea in camera si am vrut sa ies pe hol, am incercat sa deschid usa dar parca o tinea ceva, am lasat-o pentru o secunda apoi s-a deschis singura incet (exact ca in filmele de groaza), m-am apropiat de usa si s-a inchis foarte rapid, m-am apropiat de ea, am impins-o, dar parca tot o tinea ceva, s-a deschis greu. Dupa ce am reusit sa o deschid, mi-a aparut bunica mea in fata (era vanata la fata, ca si un mort) si a dat sa plece in cealalta camera, am incercat sa ma duc dupa ea, am facut 3-4 pasi si a aparut din nou in fata mea, statea nemiscata la un pas de mine si se uita ochii mei, era vanata la fata, schimbata si avea privirea furioasa. M-am trezit imediat. Eram speriat, aproape am intrat in panica, ma temeam sa ma culc la loc, inchideam ochii pentru 10 secunde, ii deschideam inapoi si ma uitam in camera, parca simteam ca e la mine in camera. Mi-a luat mult pana sa imi vin in fire. I-am spus mamei iar ea a spus ca trebuie sa dau ceva de pomana petru sufletul ei straight face
O sa vi se para ca am copiat scena dintr-un film de groaza laughing, dar chiar e ceea ce am visat. Si acum sunt afectat de acel vis straight face
Nu m-am gandit in ultima vreme deloc la ea, chiar am uitat complet de ea.

| Rusnak_Cristina_1986 a răspuns:

Am visat bunicul care e mort ca era viu.

| Micu_Mia_1980 a răspuns:

Ce inseamna cand visezi un frate ce e mort ca se ridica si te pupa