| Sandu13 a întrebat:

Ce înseamnă cuvântul "gen"? Toată lumea îi folosește si vreau sa înțeleg ca în dex nu am găsit si este cuvântul gay?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E un echivalent al lui „like" din engleză
"and like i got there and."
„și gen am ajuns acolo și..."

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu in care DEX te-ai uitat tu, dar definitiv nu cel romanesc:
https://dexonline.ro/definitie/gen

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este folosit de noua generatie. Cred ca inseamna "de exemplu". Un cuvant prost. Se mai foloseste si lol, luat din engleza din loughing out loud. Cum sa spui LOL in limba romana? Avem o generatie de pitipoance si inculti. Gen destepti