| missunderstoodx a întrebat:

Ce inseamna cuvantul "schilozata"?

3 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Cred că provine de la cuvântul schilod, SCHILÓD, -OÁDĂ, schilozi, -oade, adj. (Despre ființe) Cu unul sau mai multe membre mutilate sau anchilozate ori deformate de o infirmitate; (despre membre) mutilat, ciuntit, deformat, anchilozat; schilav, schilăvos. – Et. nec.
forma folosită nu e cea corectă însă.

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Cuvântul provine de la femininul „schiloadă". Forma „schilozată" este greșită, dar se folosește ca insultă. Chiar și eu am auzit-o de nenumărate ori fie pe stradă, fie între prieteni, fie pe coridoarele vechii mele școli generale. Cumva, cuvântul acesta, ca formă de jignire, e destul de răspândit în rândul tinerilor.