| Irise a întrebat:

Ce inseamna dupa parerea voastra, o fata matura? Si cam la ce varsta o puteti numi asa?

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Păi, eu aș zice că, dacă e fată nu e matură, iar dacă e matură nu mai e fată.
Poate una care mătură.

| anitza2000 a răspuns:

O fata matura poate fi considerata din punctul meu de vedere de la 10 ani ca si gandire. Societatea impune standardele si pareriile sunt impartite. O fata matura din punct de vedere fizic normal ar fi pe la 18 ani. Depinde la ce te referi.
Eu consider o fata matura cand realizeaza ca la unele lucruri chiar nu ar trebui sa razi, ca unele lucruri cu siguranta nu ar trebui sa le faci, cand e bine sa faci anumite lucruri si cand nu, cand nu se lasa influentata de ceilalti si cand atunci cand realizeaza ce e cu adevarat important.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maturitatatea nu prea tine de varsta, dar, in general, o fata matura are cel putin 17 ani. Repet, in general doar. Cat despre ce inseamna asta, pai...o fata echilibrata. Adica sa nu fie nici prea serioasa, sa stea toata ziua sa invete sau sa munceasca sau mai stiu eu ce, sa aiba simtul umorului, sa fie de gasca, dar sa nu fie nici o prosta din aia care foloseste cuvinte gen "fa" si altele de genul, sa nu injure, sa fie lucida, sa evite anturajele proaste, sa nu se pupe cu toate sau cu toti doar ca asa e la moda, sa se imbrace decent, nici ca o curva, nici ca o calugarita. Cum am mai spus, echilibrata, asta din toate punctele de vedere.

| Ammizzu a răspuns:

O fata care stie sa se comporte, candeste corect si stie ce e aceea prietenia sau sa se comporte intr-o relatie si e serioasa atunci cand trebuie. Nu ma intereseaza daca se joaca cu mutunachi, pisoiasi rade si se bucura de viata.

| Byucc a răspuns:

Maturitatea nu se calculeaza prin ani. (banuiesc ca te referi la cea psihica/mentala)

| Dy2000 a răspuns:

Buna.In primul rand, o fata matura este constienta de lucrurile pe care le face,ia decizii importante, e realista, luptatoare, responsabila, capabila de a asculta pe ceilalti si de a le rezolva problemele(in unele cazuri).De obicei aceasta maturitate nu are o varsta exacta.Sunt fete mature, trecute prin viata si de la varste fragede precum 14 ani. Uneori situatia/mediul in care se afla sau problemele, le fac sa devina responsabile si constiente, astfel ca se maturizeaza fara sa realizeze pe moment.

| DeliaAmalia a răspuns:

Nu e o varsta anume.
O fata matura este aceea care are o gandire destul de buna, poate sa ia decizii singura, sau alte chestii.
Dar nu trebuie sa devii matura la 10 ani. Unele asa fac, dar de fapt, se fac de ras, nu sunt "mature".
Din punct de vedere fizic, la 16-17 ani este considerata o fata matura.
Aceasta este parerea mea.
FUNDA?