| LIKE1 a întrebat:

Ce inseamna joc etalat la remi?

Răspuns Câştigător
| AlyAleksandra a răspuns:

Atunci cand suitele si tertele sunt puse pe masa si nu pe tabla de joc.

3 răspunsuri:
| LittleLuciane a răspuns:

Cred ca e acela care il faci de la 1 pana se termina eu asa stiu

| Zapqa a răspuns:

Atunci cand suitele si tertele sunt puse pe masa si nu pe tabla de joc.

| yosara a răspuns:

Atunci cand "cobori" piesele pe masa de joc si nu le ti pe tabla. De obicei se joaca pe puncte. E jocul meu preferat, inainte de sah :D. Atunci cand ai 45 de puncte ( 10 puncte au numerele 10, 11, 12, 13; 5 puncte au cifrele 2, 3, 4, 5, 6,7,8,9; 1 are 10 puncte daca este in ordinea: 12 13 1 si 25 de puncte 1 1 1, iar daca este in ordinea 1 2 3, valoreaza 5 puncte) revenim...cand ai 45 de puncte, le pui pe masa, grupate cate trei sau mai multe, trebuie sa ai si suite si formatii sau numai suite :D. Cand joci pe etalate, nu dai cartile urmatorului jucator ci le insiri pe toate pe masa. Nu ai voie sa iei cartea care a fost pusa de celalalt jucator, decat daca ai coborat piese pe masa. Ai voie sa "rupi" adica daca ai coborat carti pe masa, ai mai mult de 3 carti pe tabla de joc si iti trebuie o anumita carte care se afla in sir, poate sa fie chiar a 2-a carte, iar sirul sa aiba 20 de piese, ai posibilitatea de a lua cartea respectiva, plus cele 18 piese ramase :)
mai multe informatii pe: http://www.rummy-online.com/reguli-remi/cum-jucati-remi-etalat