| Ruines a întrebat:

Ce inseamna limba si literatura materna din propozitia: Candidatii vor sustine probele scrise in 25 iunie la Limba si literatura romana, in 26 iunie la Limba si literatura materna. adica la ce se refera?!

Răspuns Câştigător
| MyaEmy a răspuns:

Limba materna = prima limbă învățată de un individ, de obicei în copilărie, în familie. Aceasta poate fi diferită de limba oficială a țării în care trăiește familia. În timpurile moderne unii părinți își învață copiii să vorbească o altă limbă decât cea vorbită în comunitate sau limba maternă a părinților (de exemplu limba engleză).Eu presupun ca se refera la orice limba pe care ai invatat-o(de exemplu daca ai invatat la scoala limba franceza sau engleza).
Sper ca te-am ajutat happy