| rateu a întrebat:

Ce inseamna "Noua Ordine Mondiala"? Ofer funda pentru cel mai bun raspuns.

2 răspunsuri:
| andrey96 a răspuns:

Noua Ordine Mondială este - potrivit teoriilor moderne ale conspirației - o conspirație mondială condusă de grupuri de putere financiară și politică.
Ideea centrală în teoriile conspirației despre o "nouă ordine mondială" este că o elită mondială ocultă ar conspira cu țelul constituirii în final a unui guvern mondial, care ar înlocui rapid guvernările statelor naționale suverane și ar pune capăt luptelor pentru putere pe plan internațional. Despre diverse evenimente semnificative din politică și finanțe s-a speculat că au fost și sunt orchestrate de o clică foarte influentă prin intermediul multor organizații de fațadă. Numeroase evenimente istorice sau contemporane sunt văzute ca etape ale unui plan în curs de desfășurare pentru a ajunge la dominarea lumii.