| LauraaBlack a întrebat:

Ce înseamnă pentru voi " România"?

Răspuns Câştigător
| andra121 a răspuns:

Romania e tara in care m-am nascut, tara in care am crescut. O iubesc asa cum e: buna, rea. Chiar daca nu seamana cu Germania, Franta, Italia, Austria, tari care sunt foarte frumoase si in care se poate trai. Trebuie sa ne respectam tara chiar daca ea nu ne ofera un viitor bun! Suntem nevoiti sa o parasim dar niciodata nu vom uita de unde am plecat! Romania te iubesc!

5 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Nu sunt mândră de ea deloc.
•De ce să fiu mândră? De o ţară care se strica pe zi ce trece? De Bătrânii care mor zi de zi pentru ca pensia lor scade şi nu au bani de medicamente şi nici măcar să trăiască? De salarile acestea mici care tot scad şi produsele se tot scumpesc? Da până când omule? straight face Nu poţi face nimic în viaţă dacă nu pleci în altă ţară, cu salarile de aici nu ai bani de o amărâtă de canapea. De aceea mulţi români sunt plecaţi în alte ţări ca şi tatăl meu. Nu poţi face ceva calumea doar dacă eşti vedetă, avocat etc, ceva care e foarte greu de ajuns. Oamenii mor în spitale deoarece aparatura este foarte slaba. Copii îngheaţă în unele şcoli, unii nici nu pot merge la şcoală. Da pe Băsscu şi pe ceielalţi din guvern ii doare undeva... Ei să aibă bani şi să trăiască ine nu noi, nu-i aşa? România este o ţară frumoasă dar din păcate e prea distrusă. Unde e România ceva veche? Asta nici nu s-ar numi ţară...
Deci nu prea am de ce să fiu mândră.
Deci cam asta însemn a România pentru mine. O ţară distrusă.

| LauraaBlack explică (pentru 愛日本):

ωσℓƒυυℓ

| 愛日本 a răspuns (pentru LauraaBlack):

Am fost în alte ţări e mult mai frumos! Mai bogat! Oamnei buni, prietenoşi, rar găseşti cqte un om sărac. Sunt salariile mai mari, produse ieftine şi de calitate!

| UnleashedPsycho a răspuns:

Pot să zic că până acum câţiva ani nu prea le aveam cu dragostea de patrie.Peste tot la tv vedeai numai ţigani, violuri, crime şi parlamentari.Şi acum e la fel, dar am descoperit oameni în ţara asta care vor schimbare, care gândesc cu creierul nu cu picioarele, oameni care mă fac să las toată negativitatea deoparte.Şi care'i treaba dacă suntem priviţi urât şi consideraţi nişte boarfe ale societăţii? Mă doare'n pix de părerea altora.Şi ce dacă nu suntem bogaţi? Trăieşti ca să fii bogat sau ca să ai cât să poţi trăi? Bani, bani, bani. Ăştia's a conducerii, cât timp ei au cât să se mai şi scalde în ei, noi avem cât să trăim de pe o zi pe alta, dar nu'mi pasă, îmi place aşa.
Îmi place România, aşa distrusă cum e!
Sayonara!

| LauraaBlack explică (pentru UnleashedPsycho):

LBS, raspunsul tau este foarte bun si corect formulathappy. Imi place foarte mult. Din pacate nu pot sa iti dau si tie funda, dar nu-i nimic ai primit vot inteligent! La fel ca walfuul. Multumesc multhappy.