| LoveAngel223 a întrebat:

Ce inseamna sa fii o persoana anxioasa?

Răspuns Câştigător
| anyka18 a răspuns:

Cum putem caracteriza personalitatea anxioasa?
Iata cateva din trasaturile esentiale :
- pentru sine si pentru ceilalti - griji mult prea intense si frecvente raportate la riscurile cotidiene;
- tensiune fizica excesiva;
- permanenta atentie la riscuri, vigilenta in tot ceea ce face;
- teama de a fi ridiculizat si respins, de a nu fi criticat si umilit;
- subestimare a insusirilor si disponibilitatilor personale;
- dorinta de a fi acceptat, nevoie de tandrete si securitate;
- dificultate in decizie;
- tendinta de a exagera eventuale esecuri, pericole;
- nevoia de certitudine, de stabilitate.

Ne dam seama cam ce avantaje si dezavantaje prezinta faptul de a avea o personalitate anxioasa. Pe de-o parte, prudenta si tendinta de a controla situatia, pe de alta parte tensiune exagerata si suferinta.

4 răspunsuri:
| lovenotsex a răspuns:

O persoana neliniștita, îngrijorata, încordata.

| Thunder a răspuns:

Persoanele care se gandesc tot timpul la pericole, sunt nelinistite, agitate, predispuse la panica.

| flory_5471 a răspuns:

Anxios inseamna nelinistit. o persoana care isi face multe griji.

| MarcAnthony a răspuns:

Sa fii intr-o stare permanenta de stres, care sa iti afecteze relatiile inter-umane. Este caracterizata printr-o teama nedeterminata, ca un fel de neliniste continua.