| davilla a întrebat:

Ce înseamnă să-ți trăiești viața?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă înainte să mori, când îți dai seama că nu mai ai mult, nu ai regrete, că nu ai făcut destul din ceea ce ai fi vrut sau ai fi putut să faci, atunci înseamnă că ți-ai trăit-o.
Din cauza asta sunt cărți de coaching, dezvoltare personală care pun întrebarea.
Ce ai face azi, acum dacă ai ști că vei muri peste 5 ani, sau 5 luni, sau 5 zile, sau 5 ore?
Răspuns rapid al meu.
Aș trăi până atunci.
M-aș strădui să fac ceva în plus, dacă aș avea această certitudine, precizie a datei finișului.
Am două variante de răspuns,
A. Să lupt pentru Marele Ideal. Asta înseamnă un anumit traseu, drum.
B. Să trăiesc la întâmplare, căci orice drum aleg, tot ajung undeva,
Ce pot face în realitate?
Ce poți face și tu ca să îți trăiești viața?
Un amestec din cele două.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa traiesti asa cum vrei tu. Nu inseamna sa stai toata ziua pe afara sau sa stai in casa. Nu inseamna sa mergi sa calatoresti sau sa stai in casa. Nu inseamna sa profiti de o ocazie sa faci bani sau sa stai in c... sa nu profiti.

Multa lume uita asta si vad multe tipare care spun asta si aia e.

Traiesti asa cum vrei tu sa traiesti, e viata ta si numai a ta, iar la final nu mai conteaza nimic. Asta inseamna.

| wpetterssone a răspuns:

Cred că înseamnă să îţi petreci timpul folos şi să nu fii ocupat de opririle pe care le întâlneşti din timpul vieţii.

Răspuns utilizator avertizat