| Beactrice a întrebat:

Ce inseamna sinonim contextual?

Răspuns Câştigător
| Katherine20 a răspuns:

Adică care să însemne același lucru cu cutare cuvânt dintr-un text.

4 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Intelesul din text al unui cuvant. Acum depinde de context.

| J0B0MAT a răspuns:

Un cuvant are mai multe sinonime. In functie de contextul in care este folosit (o anumita propozitie ), i se potriveste mai bine un anumit sinonim.

| Bibble a răspuns:

Adica un sinonim potrivit contextului dat, care sa insemne acelasi lucru ca si in textul/fragmentul citat.

| Beactrice explică (pentru Bibble):

Merci frumos. Nu de alta dar am avut teza, si nu stiam daca exista vreo diferenta intre sinonim si sinonim contextual! big grin