| loveiseverything a întrebat:

Ce inseamna sociopat?
Cel mai bun raspuns funda!

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Una dintre caracteristici este: o persoana, care nu are sentimente (afectiunea, rusinea, frica, gelozia, dragostea, etc.), ci doar le imita. Nu poate simti. Dar cu toate astea se integreaza de minune in societate, jucand teatru incontinuu (sunt foarte buni actori; mai degraba ii crezi pe ei, decat pe cineva, care simte cu adevarat).
Plus, pot deveni foarte violenti si isi urmaresc doar propriile interese, dand la o parte pe oricine, care le sta in cale (fiind indiferenti fata de toti ceilalti, pana si fata de parinti, copii).

| adrian5 a răspuns (pentru NOname):

Ai analizat foarte bine un psihopat nu sociopat.

| NOname a răspuns (pentru adrian5):

Sunt un fel de sinonime. Psihopaţii par doar ceva mai sadici şi violenţi (gratuit).

Studiază cu atenţie link-urile de aici:
http://www.tpu.ro/......nte-furie/

6 răspunsuri:
| Scriitoarea a răspuns:

Cineva care sufera de sociopatie cica.Din engleza de la socipathic. Funda?

| Pislea_Dany_1987 a răspuns (pentru Scriitoarea):

Buna am un copil de 8 ani si sufera de boala asta de sicopatie si ai vrea niste sfaturi pentru

| PoWRObert a răspuns:

Tulburare de comportament având drept cauză defectele educației într-un mediu social nefavorabil

| greieras a răspuns:

SOCIOPATÍE s.f. (Liv.) Tulburare de comportament având drept cauză defectele educației într-un mediu social nefavorabil. [Gen. -iei. / < fr. sociopathie, cf. lat. societas – societate, gr. pathos – boală]. sursa DEX