| NuConteazCineSunt0 a întrebat:

Ce inseamna Sodoma si Gomora? Despre ce e vb? Cine sunt ele?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Au fost doua cetati antice care au fost distruse de Dumnezeu si ale caror ruine au fost regasite de satelitii americani pe fundul Marii Moarte (asa spun ei).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Erau orașe în care se practica sodomia.

| romeo78 a răspuns:

Sunt 2 cetăți antice, în care se întâmplau lucruri nefirești omenești, precum chiar una dintre denumiri spune Sodoma = sodomiți, relațiile dintre persoanele de același sex.
Se pare că nu s-a găsit nici o urmă a acestor cetăți, dar s-au găsit locuri puternic radioactive fără nici o explicație, fără locuitori, dar cu legende și interdicții de a merge acolo.
Se pare, că ciclic, omenirea se autodistruge.

| Digikey a răspuns:

Au fost 5 orase distruse nu doua.Credinciosii astia nu sunt atenti deloc cand citesc Biblia.
Sodoma, Gomora, Admah, Zeboim si. partial Bela.
Motivul distrugerii este scris tot in Biblie doar cateva pagini mai incolo.Au incalcat alianta facuta cu YHWH.
23. la vederea pucioasei, sarii si arderii intregului tinut, unde nu va fi nici samanta, nici rod, nicio iarba care sa creasca, intocmai ca la surparea Sodomei, Gomorei, Admei si Teboimului, pe care le-a nimicit Domnul, in mania si urgia Lui -
24. toate neamurile vor zice: "Pentru ce a facut Domnul astfel tarii acesteia? Pentru ce aceasta manie aprinsa, aceasta mare urgie?"
25. Si li se va raspunde: "Pentru ca au parasit legamantul incheiat cu ei de Domnul Dumnezeul parintilor lor cand i-a scos din tara Egiptului;
26. pentru ca s-au dus sa slujeasca altor dumnezei si sa se inchine inaintea lor, dumnezei pe care ei nu-i cunosteau si pe care nu li-i daduse Domnul.
27. De aceea S-a aprins Domnul de manie impotriva acestei tari si a adus peste ea toate blestemele scrise in cartea aceasta.

Tradare intr-un singur cuvant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt doua cetati distruse de catre Dumnezeu. Au ramas drept model al pedepsei lui Dumnezeu ce cade asupra pacatosilor.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Sodoma_%C8%99i_Gomora
Pacatele ce se petreceau in ele au atras mania Sfintei Treimi de s-a coborat personal din cer pentru a vedea ce se petrecea acolo. Avraam a incercat sa mijloceasca pentru ca cele doua orase sa nu fie arse dar nu s-au gasit nici 10 crestini in ele. Numai Lot si familia lui au scapat din urgie.

| Digikey a răspuns (pentru anonim_4396):

"dar nu s-au gasit nici 10 crestini in ele."
Pai nici nu aveau cum sa gaseasca deoarece au aparut dupa 4000 de ani primii crestini.
rolling on the floor

| Digikey a răspuns (pentru anonim_4396):

"mania Sfintei Treimi de s-a coborat personal din cer pentru a vedea ce se petrecea acolo"
Nu s-a coborat treimea asa cum sugereaza unii, ci doar YHWH impreuna cu doi ingeri (malakhim).Au mancat un vitel, au baut vin si si-au continuat drumul sa vada ce se petrece.Auzise YHWH ceva dar nu pricepea prea bine, era racit si nu-i mai functiona omniscenta si nici omniprezenta.