| NiculaiMarianTraian a întrebat:

Ce inseamna tentativa de omor?

Răspuns Câştigător
| Ronnix a răspuns:

Tentativa, potrivit art. 32 Cod penal "constă în punerea în executare a intenției de a săvârși infracțiunea, executare care a fost însă întreruptă sau nu și-a produs efectul".

Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Tentativ%C4%83

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adică nu l-ai terminat. Ai vrut și tu să faci o treabă dichisită și nu ți-a ieșit.

| Andreeush a răspuns:

Adică e atunci când încerci să omori pe cineva iar persoana respectivă supraviețuiește, se numește tentativă.

| aXy99 a răspuns:

A vrut sa omoare o persoana (sau mai multe), dar nu a reusit. Tentativa de omor este infractiune.