| Tonobil a întrebat:

Ce intelegeti prin respectul de sine?
Si cum credeti ca imi pot castiga respectul de sine?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Respectul de sine e respectul pentru propria persoană. Trebuie să ai grijă de corpul și de mintea ta, să le menții în formă și să nu abuzezi de acestea, asta înseamnă din punctul meu de vedere respectul de sine. Pentru a-l câștiga trebuie să cauți în interior, să realizezi că, pentru o viață fericită și împlinită ai nevoie de un corp sănătos și o minte mereu deschisă și strălucită.

| JicaContra a răspuns (pentru mastadont):

Nu chiar... ce spui tu sunt consecintele respectului de sine, faptul ca daca te respecti o sa te respecti si mai mult daca te ingrijesti

raspunsul suna cam asa, intai definim respect:
https://dexonline.ro/definitie/respect
si apoi te gandesti, daca treaba se aplica si la tine insuti

iar de obtinut il obtii, in felul urmator: de cate ori faci ceva bine, te feliciti pe tine insuti ca ai facut ceva bine

dar MAI ALES, NU ii lasi pe ceilalti sa te impinga in jos, si mai ales cand esti tanar SI MAI ALES IN TARA ASTA DE RAHAT, se practica treaba asta, de catre colegi, profesori si mai ales parinti, care nu te scot din "prost", fara sa isi dea seama ce rahat nenorocit mananca

eu de exemplu, aici am fost avertizat din cauza ca m-am luat in gura cu unii, care credeau ca pot sa ma faca de rahat si sa scape sa fie facuti si ei de rahat, insa mi se rupe! prefer o avertizare decat sa imi pierd respectul de sinewinking

2 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Citind cărți despre dezvoltare personală