| Pikaciuuu a întrebat:

Ce jocuri pe hartie stiti? (jucate in doi sau mai multi)... Vreau explicatia la cum se joaca.happy CEL MAI COMPLET RASPUNS:FUNDAApuppy dog eyesbig grin

Răspuns Câştigător
| TurnThePage a răspuns:

Avioanele :
Desenezi vertical de alfabetul de la A la J si pe orizontal de la 1 la 10. Presupun ca stii cum se face un avion. Ai nevoie de 9 casute. Una in varf, in mijloc, urmatoarele cinci mai jos, inca una tot in mijloc si inca trei. Prietena / prietenul tau face si el la fel. Apoi pe rand, tu ii zici de exemplu : A1. Si trebuie sa vezi daca in acel loc se afla o parte din avionul tau. Daca te nimereste in cap ( varf ) se duce tot avionul.
http://www.google.com/......tp?/imgres
Naloc :
Scrii pe o foaia asa :
N ( de la nume )
A ( de la actiune )
L ( de la loc )
O ( de la ora )
C ( de la cu cine )
Mai intai tu scrii raspunsul la prima litera ( primele cuvinte din paranteza ). Spui un nume al unui prieten care il cunosti, sau o persoana, o fiinta. Apoi indoi particica aia cat sa nu se vada. La fel procedeaza si prietenul tau / prietena ta. Si schimbati foile, apoi completati urmatoarea litera ( urmatoarele cuvinte din paranteza ) si tot asa pana ce se termina propozitia. Si va iesi amuzant!
Spanzuratoarea sigur o stii :))
X si 0 il stii :))
Panitele. E mai complicat. Scrii numerele de la 1 la 10. Prietenul / prietena ta la fel. Desenezi o cifra dintre alea cu mana peste creion, ca sa nu vada adversarul ce scrii. El trebuie sa vada doar miscarea din varful creionului ca sa-si dea seama de cifra. Daca a ghicit-o, trebuie o subliniezi si sa il lasi sa mai ghiceasca cifrele pe care le vei desena tu, daca nu, trebuie sa procedeze el asa, sa deseneze o cifra pe care sa o ghicesti. Un numar are voie sa fie subliniat doar de 3 ori. Cine are cele mai multe numere subliniate castiga.
Sper ca te-am ajutat.
Bafta!

1 răspuns:
| SMA a răspuns:

Jocul se numeste LANT : ~ L=lucru, A= animal, N=nume, T=tara. Jocul incepe ca si la fazan. Unul din membrii( se poate juca in mai multi ) spne alfabetul in gand, iar cu litera care este aleasa, fiecare incearca cat mai repede sa numeasca cele 4 : lucrul, animalul, numele si tara. Iar primul care termina spune LANT. Iar ceilalti nu mai au dreptul sa continuie, adica se opresc din scris. Daca 2 persoane au la fel la unul din cele 4 (de exemplu cineva a pus la nume Ana si altcineva la fel)punctajul va fi de 5 puncte. Daca la toti e diferit vor primi cate 10 puncte la fiecare subiect.