| anonim15 a întrebat:

Ce lecturi trebuie sa citesc pentru clasa a ix-a?

8 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Ciocoii vechi si noi de nicolae filimon, Mayitrei, Nunta-n cer-, Secretul dr Honigberger, La tiganci [toate de Mircea Eliade], Micul print-Antoine de Saint Exupery.

| getty a răspuns:

In clasa a 9 a o sa inveti despre dargoste familie, etc.
Citeste romeo si julieta, Gargantua si Pantagruel
poezii
Morometii
basme
O scrisoare pierduta
O noapte furtunoasa
Cauta pe net programa pentru clasa a 9 a si o sa gasesti acolo tot ce veti face ...Succes!

| AndrusKanu a răspuns:

Lecturi suplimentare sau care urmează să le citeşti la şcoală "obligatoriu"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mara de ioan slavici, ion de liviu rebreanu, jomeo si julieta, romanul adolescentului miop, poezii de eminescu, de cosbuc... oricum lectura suplimentara ti-o da profesorul de la clasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai de citit urmatoarele lecturi uimitoare:
Mara de Ioan Slavici
Tren de placere de I.L.Caragiale
Ciocoii vechis si noi de Nicolae Filimon
Balata Alba de Vasile Alecsandri
acestea sunt...eu le-am citit doar pe astea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai Mara de Ioan Slavici, poezii de Eminescu, de Arghezi, micul print, sunt mai multe o sa vezi. Si eu intru a noua succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tre sa citesti ca si: amintiri din copilarie de I. Creanga din astea... romane groase ei bine nu exagerat de groase si care le poti incelege sau citeste ca au citit si colegii taice iti place tie :Î

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu citi nimic
e mai bine