| Crysty123 a întrebat:

Ce marcheaza cratima,linia de pauza, linia de dialog si punctele de suspensie plzhappy

Răspuns Câştigător
| LittleReasonToSmile a răspuns:

Cratima marcheaza lipsa unei vocale sau alaturarea a doua cuvinte cu valori morfologice diferite sau pronuntarea in aceeasi silaba a doua parti de vorbire diferite.
Linia de pauza marcheaza lipsa predicatului sau o pauza mai scurta decat punctul.
Linia de dialog marcheaza prezenta personajelor.
Punctele de suspensie marcheaza faptul ca respectiva comunicare este incompleta sau este folosit dupa o interjectie.
sper ca te-am ajutat... funda? big grin