| Denisa4165 a întrebat:

Ce opere se studiază în clasele a 9 a si a 12 a?

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Operele autorilor clasici:
Ion Creangă, Amintiri din copilărie (cls a IX-a), Povestea lui Harap-Alb (cls a X-a), Ioan Slavici "Moara cu noroc", "Mara" (cls a IX-a), Ion Luca Caragiale "O scrisoare pierdută" (X-a), nuvelele "În vreme de război" și "La hanul lui Mânjoală" (IX-a), Mihai Eminescu "Floare albastra" (IX-a), Dorința (X-a), Luceafărul (XI-a).

Mircea Eliade "Maitreyi" (IX). Unii profesori aleg să predea fie nuvela fantastică "La tigănci"(IX, fie " La hanul lui Mânjoală", George Călinescu "Enigma Otiliei" (X-a), Junimea și convorbiri literare (Titu Maiorescu)

Interbelicii (cls a IX-a):
o poezie la alegere de-a lui Tudor Arghezi (in general, se studiază "Testament" sau "Flori de mucigai"), Mihail Sadoveanu (o povestire din Hanul Ancuței (cls a X-a), Baltagul (cls a X-a), Fântâna dintre plopi (X-a) sau Cealaltă Ancuță (X-a) sau Negustor Lipscan (X-a), Liviu Rebreanu "Ion" (X-a)