| chiubix a întrebat:

Ce optiuni aveti la subiectul 3 de la bacalaureat profil real?

1 răspuns:
| FiIip a răspuns:

Autorii canonici sunt: Mihai Eminescu, Ion Creanga, I.L. Caragiale, G. Bacovia, Lucian Blaga, Tudor Arghezi, I. Barbu, Mihail Sadoveanu, Camil Petrescu, G. Calinescu, Marin Preda, Nichita Stanescu si Marin Sorescu.
Specii: poezie epica, poezie lirica, basm cult, nuvela, roman, comedia, opera dramatica.

Deci optiunile sunt: autor - viziune, specie - viziune, specie/autor - caracterizare (proza, de ex. Caracterizare unui personaj dintr-un basm cult), specia/autor - relatia dintre 2 personaje, perioada - viziune/caracterizare/relatie, opera specifica - viziune/caracterizare/relatie, Dacia Literara sau Criticismul junimist.