| anixxzyc a întrebat:

Ce parere aveti de invatamantul romanesc?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... eu am ajuns persoana care sunt acum, pentru ca am avut copilaria respectiva, prietenii respectivi, parintii respectivi si scoala respectiva. Daca se schimba ceva din aceste lucruri, nu mai eram la fel ca acum. Si nu as fi vrut asta big grin
Sunt convins ca multi se regasesc in aceasta descriere.

Da, era frumos sa fie altfel, ca profesorii sa fie altfel, elevii sa fie altfel... Dar asta este. Asa cum a fost, cu creta pe tabla, cu bancile fata in fata, cu profesorii aia rai si absurzi, cu colegii aia care radeam in pauze, ah... imi este dor sad (dar nu m-as intoarce acolo).
Sistemul este asa cum este, daca trebuia sa fie altfel... era altfel.

Dar ca raspuns la intrebarea ta, este si bun si rau.

2 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Învătământul românesc este căzut în desuetudine/ invechit.
Dacă este să ne raportăm la examenul de bacalaureat, elevii trebuie să se pregătească din n opere literare, să învețe inutilităti legate de redactarea acestora. Asta ca un exemplu.

| Freya1 a răspuns:

Eu am o problema extrem de mare cu profesori, în rest nu prea imi pasa.
Nu cred si nu consider tabletele si pc-urile prin clasa utile pentru ca in curând copii vor uita sa scrie, ca sa nu mai vorbim ca isi strica ochi si vor deveni tot mai antisociali.In schimb manualele vechi ar trebui înlocuite într-adevăr, ca nah sunt mazgalite, rupte si tot restul.Si da, renovate școlile dar cel mai important in scoli sunt profesori ce pe zi ce trece sunt mai aiurea.Asa ca ar fi bine sa fie supravegheați fara stirea lor uni si supuși mai des la controale psihologice ca multi nu au toate tiglele pe casa.