| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre acest vers?
"Mai bine mor sărac decât o viață în mizerie!"

Răspuns Câştigător
| ibaal a răspuns:

Cine a scris asta? laughing

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru ibaal):

Corneliu Vadim Tudor, tribunul cu gura cat o sura.

25 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Unde-i logica?
Viata in mizerie se cheama saracie. Cred ca te plictiseai si ce ti-ai zis:
-Ia sa postez eu ceva!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu face nici un ses fraza de mai sus, fara pic de logica!

| Andreeush a răspuns:

Nu are nici un sens ce ai scris.

| MariusNWM a răspuns (pentru Andreeush):

V-a explicat domnul Plato mai sus ce sugereaza acest vers.

| Plato a răspuns:

Frumos.

Pentru sarakiile care nuntelege: Autorul versului sugereaza obiceiul abaterii de la bunele moravuri si dreapta moralitate in schimbul realizarii materiale. Urmarea acestei actiuni rezulta in cresterea potentei financiare si aferenta degringoladă morala a unei eclipse sociale. Poetul ne spune ca prefera sa-si pastreze demnitatea si buna conduita, cu toata saracia ce o presupune, decat sa-si inveleasca viata in mizeria nesocotirii, escrocheriilor si influenței.

Pentru sarakiile si mai mari: Mai bine sarac dar corect decat bogat si nesuferit.

| MariusNWM a răspuns (pentru Plato):

Exact, cineva care a inteles!

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

De fapt bati campii, versul provine dintr-o melodie si n-are nici o legatura cu asta...

"...de varsta care pune botu e cea care ma sperie,
mai bine mor sarac decat o viata in mizerie,
artilerie grea sunt bagabontii mei, fratioru..."

Sarakie ce esti, n-ai inteles nimic! laughing

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

E interpretabil, raman la a mea.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Ideea era ce a vrut ala sa zica, nu ce crezi tu sau eu ca ar vrea. Dar de aia se cheama "vers" si nu "formula". La versuri oricine poate intelege orice, ca oricum nu conteaza.

| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Foarte frumos explicat bravo. happy
Eu as fi explicat mai din topor,laughing dar am inteles semnificatia.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Vai de capu taulaughing ce mananci de esti asa destept. Sa mananc si eu.
Seminte?

| MariusNWM a răspuns (pentru Holiday):

Imi poti explica de ce nu are legatura?
''Papsusile cu sfori pe care mass media
Le foloseste ca sa spele creiere si media
De varsta care pune botu' e cea care ma sperie,
Mai bine mor sarac decat o viata in mizerie,''
Ce a zis Plato...
''Poetul ne spune ca prefera sa-si pastreze demnitatea si buna conduita, cu toata saracia ce o presupune, decat sa-si inveleasca viata in mizeria nesocotirii, escrocheriilor si influenței. ''

''Papsusile cu sfori pe care mass media
Le foloseste ca sa spele creiere si media''

| Plato a răspuns:

Mizeria nu e doar cand nu va spalati, daca ati mai sufla praful de pe carti, poate v-ar spune ceva.

| Ineys a răspuns:

Eminescu e mic copil pe langa mintile luminate ale secolului in care traim. rolling on the floor)

E ca si cand ai zice " Mai bine mor decat sa traiesc ". Fix asa este.

| CleanHeart a răspuns:

Era mai bine de suna așa " dacă te naști sarac, obligația ta e sa nu mori sarac " dar chestia de mai sus nu are sens, cine a zis prinde fluturasi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nici @anamaria nu a inteles, care e semnificatia,
Userita anului, bombardiera nambar 1, cu 3 premii pulitzer, si userul zilei de 32434324 ori. E clar. Ce pretentii sa mai ai de la astia mai mici?
E grele filozofia happy Ca toti zic ca e usor sa fii filozof, e uite ca nu e. Ca habar n-are nimeni din comentarii happy

| alex15ccc a răspuns:

Sarac = mizerie, deci nu are sens

| MariusNWM a răspuns (pentru alex15ccc):

Scuze, dar esti pe - cu inteligenta!
Are sens pentru cei care inteleg ceva din acest vers.
Papsusile cu sfori pe care mass media
Le foloseste ca sa spele creiere si media
De varsta care pune botu' e cea care ma sperie,
Mai bine mor sarac decat o viata in mizerie,''

Nu intelegi?

| alex15ccc a răspuns (pentru MariusNWM):

Am inteles din prima ce ai vrut sa sui, si da, ai dreptate, dar eu am vreau sa spun ca nu te-ai exprimat bine si cand faci versuri trebuie sa fii mai "artistic" (si original, eventual)

| MariusNWM a răspuns (pentru alex15ccc):

Este scris de El Nino, dar mai bine sterg intrebarea.

| MariusNWM a răspuns:

Nimeni nu a inteles mesajul.

''Mai bine mor sărac decât o viață în mizerie!''

Adica mai bine sa mor sarac, adica nu sarac la modul ala, adica sa am un acoperis deasupra capului, decat sa traiesc o viata in mizerie.

| MariusNWM a răspuns:

Mai schimbati-va si voi genurile de muzica pe care le ascultati, lasa-ti muzica populara, usoara si ce mai aveti voi.

| powerslidelambo a răspuns:

N-are sens