| copilu a întrebat:

Ce parere aveti despre asa zisii PARAPSIHOLOGI? Au vreun har sau doar se prefac?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Parapsihologi care sa faca ce? In parapsihologie intra multe, de la levitatie, telekinezie, teleportare, telepatie, la desprindere de corp etc. Hipnoza (ca am mai auzit asta) nu e o putere 'paranormala', se invata in unele scoli de terapie si presupune mult mult exercitiu al vocii si mimicii, alaturi de un context potrivit (muzica, luminozitate, arome etc.). Cat despre cei care sustin ca leviteaza si tot restul, daca nu cumva sunt buni iluzionisti (vezi david blaine), mint. Eu cred ca unii au o intuitie dezvoltata si observa mai multe semnale in mediu, asa s-ar putea explica senzatia de telepatie. In restul, nu prea am incredere (teleportare, telekinezie).

7 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Poate exista intr-adevar si oameni cu har, dar in general sint mai multi excroci sa le zic asa, eu personal nu cred in asa ceva.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Si, si. Adica, exista oamenii inzestrati care fac tot ceea ce depinde de ei sa-si desavarseasca cunostintele si sa-si valorifice potentialul deosebit in scopul ajutorarii semenilor; dupa cum exista si persoane care constientizeaza potentialul pe care-l au si incearca sa profite de naivitatea altora, prezentandu-se drept vindecatori, ori alte chestii de genul asta. Pardoxal, exista oameni inzestrati cu capacitati extraordinare, care nu constientizeaza acest fapt si oameni care si-ar dori enorm sa aiba ceva special, sa poata sa faca ceva special. Asta e viata!

regis
| regis a răspuns:

Cred ca exista si persoane cu anumite calitati speciale, desi am auzit ca s-au oferit 1.000.000$ celui care va putea dovedi ca detine puteri paranormale si totusi premiul nu s-a acordat inca... Marea majoritate sunt insa niste sarlatani, chiar daca si ei sunt convinsi ca detin astfel de puteri.

| selef a răspuns:

Niste sarlatani cu priza la creduli.

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Mama Omida la costumwinking

| hugin a răspuns:

Au niste texte bine invatate care prind la prostime. Textele lor sunt foarte asemanatoare cu cele ale tigancilor care vin cu ghicitul.

| loredanarotariu a răspuns:

Cred ca unii dintre noi sunt mai receptivi si mai intuitivi decat altii, dar asta nu inseamna ca am avea puteri paranormale.Sunt doar augmentari ale unor simturi.