| Pytykha a întrebat:

Ce parere aveti despre balet? Ce crdeti voi ca inseamna baletul? FUNDA...

3 răspunsuri:
| vally400 a răspuns:

Baletul clasic este o formă a dansului care se exprimă prin mișcări precise ale corpului, bazându-se în special pe arătarea unor linii estetice ale acestuia.
Introducere

Cine vrea să se orienteze în aspectele variate ale dansului clasic (baletului) nu o va putea face fară să cunoască cum a luat naștere această artă, evoluția și etapele ei, interpreții, coregrafii și teoreticienii care au contribuit la dezvoltarea sa. Dar o istorie a baletului întâmpină dificultăți insurmontabile și nu se poate realiza decât parțial, fiindcă n-a existat și încă nu s-a creat, cu toate eforturile depuse, un sistem de semne precise, care să fixeze principalul și indispensabilul său element, dansul, iar despre viața și activitatea celor care au activat în acest domeniuỹÇe năzui la rigurozitatea lucrărilor istorice din alte domenii, cu atât mai mult cu cât nici toți acei care au scris în această materie nu sunt de acord dacă obiectul preocupării lor trebuie să fie dansul, sau complexul artistic denumit BALET. Dacă însă în trecut, când aceasta era o artă cu un profil abia conturat, nesiguranța și dubiurile își puteau găsi o explicație acceptabilă, în epoca contemporană, după sute de balete cu trăsături specifice și conținut tematic foarte variat, credem că se poate scrie o istorie în care să se vorbească numai despre ceea ce, în general, se înțelege prin termenul balet. Alți autori ca Pierre Michaut, Arnold Haskell sau Eberhard Rebling au încercat-o cu rezultate apreciabile. Precum se știe, denumirea aceasta provine probabil din cuvântul italian ballare, a dansa. În secolul 13-14 se numea balet o melodie care însoțea un anume dans, iar în Franța și versurile care se cântau în această împrejurare. Dansul avea un caracter mimetic și comporta o mică punere în scenă. Combinându-se cu alte tipuri de reprezentații și divertismente, ajunge după o lungă evoluție, îndeosebi sub directivele poeților și muzicienilor umaniști, să reunească toate trăsăturile caracteristice unui nou tip de distracție colectivă, care primește denumirea de balet. După un consens umanim, deși în Italia apăruseră înainte, e drept sub o formă mai puțin finită, dată nașterii acestor divertismente o fixează Baletul comic al reginei(Ballet comique de la reine) dat la Palatul Bourbon din Paris, la 15 noiembrie 1581. Ar fi trebuit deci să începem cu această dată, fiindcă am înțeles să scriem numai despre istoria baletului. Ținând seama însă că articolul nostru se adresează îndeosebi, marelui public și elevilor de la Școala de Coregrafie care au nevoie de o prealabilă inițiere. Sperăm că această primă încercare de a prezenta o mică istorie a baletului, arta care ne-a adus prețioase succese internaționale și atrage și la noi din zi în zi un număr tot mai mare de spectatori, va veni în ajutorul celor ce vor să o cunoască în trecutul și dezvoltarea ei.
funda?

| vally400 a răspuns:

Dami funda ca am scris mult.

| bєαυтιƒυℓ a răspuns:

Eu sunt inscrisa la balet si imi place foarte mult.Cel mai fericit moment de la balet a fost atunci cand am primit prima mea pereche de poante.
Fac de cativa ani si profesoara mea a spus ca la nivelul meu ma pot duce la Bucuresti sa fac scoala acolo.
Baletul pentru mine inseamna o arta minunata prin care iti exprimi sentimentele si prin care ajuti oamenii sa scape de grijile sufletesti.
Funda, te rog?