| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre cersetori? Ii judecati sau va este mila de ei? Ii ajutati daca aveti cu ce (mancare, bani)?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu toti au intr-adevar nevoie de ajutor. Cunosc unul, fara un picior, care sta in fata bisericii si ce aduna ii da la carciuma de peste drum.

| SilentRain a răspuns:

Cu mâncare, nu le dau bani

| Donsavas a răspuns:

Multi cerșetori nu sunt capabili să muncească,au handicap chiar nedeclarat. Nu pot merge,suferă de boli ce ii impiedica sa trăiască o viață normală. Unii sunt bolnavi psihic nediagnosticati. Chiar daca boala lor nu se vede sau nu este de natură fizica, asta nu inseamna ca persoana aia nu are o problemă sau ca nu este dezechilibrat. Ei au nevoie de ajutorul nostru si fiindca statul nu ii sprijină, cer mila oamenilor, deci Da, merita atenția noastră. Oricine o merita. Toti ar trebui să ne găsim locul.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Mana intinsa, care nu spune o poveste ( buna), nu primeste pomana!

| Mynameis93 a răspuns:

Depinde.Sunt cerşetori care chiar merită ajutați şi cerşetori care nu merită.Eu una nu le dau niciodată bani.Doar mâncare.

| DeDeDeeaSweety a răspuns:

Am vazut cerfetori care castiga mai mult decat un om cu un serviciu bun.
In orasul meu se cunosc asemenea cazuri si am vazut cercetori care si-au schimbat banii la magazine si suma era in jurul a 150 lei.

Daca faci niste socotel. 150 * 21 (zile lucratoare) = 3150 de lei pentru care nu plateste la stat nimic.

Deci sa iti raspund la intrebare, nu prea imi e mila de ei. Poate pentru batranii ale caror situatie o cunosc ca este precara.

| kepler22b a răspuns:

Din cand in cand ii mai ajut. Dar mereu sunt atent la om si incerc sa vad ce ii poate capul. Pentru ca multi sunt la cersit din alte cauze.
Mai se drogheaza si ei putin una alta laughing. Dar nu toti. Sa nu ii bagam in aceiasi oala pe toti.