| StilSanatos a întrebat:

ce parere aveti despre facultatea de asistenta sociala? ai nevoie de medie mare pentru a a intra? ce este de fapt aceasta facultate si ce calitati trebuie sa aiba persoanele care urmeaza aceasta facultate?

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Asta era a doua ta optiune? laughing
Imi dau seama ca tu chiar iti doresti sa ai o diploma in vitrina, pe care sa o scoti de la conservare doar asa... ocazional. Facultatea este de fapt de Sociologie si Asistenta Sociala, dar tu iti alegi ramura pe care vrei sa mergi (adica una din cele doua mentionate mai sus). Admiterea la Asistenta Sociala consta in proba scrisa la una din materiile de baza in acest domeniu: psihologie, sociologie sau filosofie, in proportie de 75% si media la BAC, 25%; in ceea ce priveste calitatile necesare, nu stiu sigur, dar presupun ca ar trebui sa fii o persoana deschisa noutatilor, sa fii obsinuit sa acorzi ajutorul celor care au nevoie de el, sa fii inimos, sa nu te temi de situatii dificile...
Succes!
Pa-pa!