| Vikaa a întrebat:

Ce parere aveti despre feminism? Consider ca este bine venit intr-o astfel de societate, dar sa fie in limita bunului simt :')

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Femeile și bărbații nu-s egali, n-au cum să fie, sunt făcuți să se completeze unu pe altul. bărbaților le lipsește ce au femeile și invers. Bineînțeles, există și excepții. Nu zic acum să se facă diferențe între bărbați și femei gen cum a fost odată, dar nici să afirmăm că suntem egali că e o absurditate. Iar feministele din ziua azi îmi provoacă scârbă, au ajuns niște disperate după atenție care în loc să ne reprezinte ne fac de râs

| Twatwaffle a răspuns:

În majoritatea privințelor a ajuns să lucreze în defavoarea femeilor. În principiu, feminismul modern abordează niște problematici sociale de așa natură încât conduce mai degrabă la inrăutăţirea condiției femeii. Faptul ca feminismul modern ține să puna femeile și bărbații în antagonie duce la erodarea familiei nucleare și, în cele din urmă, la degradarea și colapsarea societății.

| Vikaa explică (pentru Twatwaffle):

Hmmm,depinde acum, ca sunt multe tipuri de feminism, dar primul tip de feminism este inca prezent la unele, ceea ce face societatea sa creada ca sunt nebune si in toate felurile, ele au o miscare ceva mai agresiva.Da, ai dreptate in tot ce ai scris, dar daca am fi mai multe sa facem un feminism de tip eco lucrurile ar merge mult mai bine si totul ar fi mai normal.

| Twatwaffle a răspuns (pentru Vikaa):

De acord. Nu am exemplificat ce am spus, însă voiam să fac referirea #metoo în SUA, care mai degrabă a dat startul discriminării împotriva femeilor la angajare, din moment ce femeile pot declanșa mai ușor scandaluri sexuale ce distrug imaginea companiilor. În domeniul meu de activitate, deși am destul de multe colege care sunt buni profesioniști, se organizează adesea evenimente dedicate exclusiv femeilor, lucru ce e bizar pentru unele dintre ele, din moment ce au fost tratate la fel ca și bărbații din punct de vedere salarial/profesional. Problemele reale ale femeilor dîn segmentele sărace ale populației nu sunt abordate din moment ce nu "vând".

| RAY a răspuns:

Feminismul era ceva obligatoriu intr-o lume care a sclavit femeia timp de multe secole,femeia era buna de facut copii si sa grija de casa,copii si atat, nu aveau drept de vot, dreptul la educatie, barbati au sclavit femeile in toate modurile posibilie si ti-au batut joc de ele, si in prezent sunt multe femei batute, femei care muncesc dar castiga mai putin desi fac acelasi munca ca barbati, ca barbati sunt niste cimpanzei si sunt mai puternici fizic nu inseamna ca sunt superiori, eu daca as fi femeie as fi o femeie independenta

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai e normal, trecand peste cazurile cum ca unu crede asa si altul asa (pentru ca discutii o sa fie mereu) totul este cum trebuie sa fie. Vad ca toata lumea s-a legat doar de anumite cazuri laughing

| Dismally a răspuns:

Ce vrei sa spui cu "astfel de societate"? Cred ca femeile si-au castigat toate drepturile pe care nu le aveau in trecut si sunt tratate egal - asta in tarile civilizate bineinteles. Feminismul din zilele noastre mi se pare o prostie, vad ca asa zisele "feministe" nu doresc drepturi egale cu barbatii, vor privilegii pentru ca sunt femei iar cu asta nu sunt de acord. In plus feminismul modern nici nu prea mai este despre drepturile femeilor, agenda lor nu prea mai are legatura cu asta. Mi-ar placea ca feminismul sa fie despre problemele reale, despre femeile persecutate in tarile islamice spre exemplu, nu despre probleme inexistente ca celebrul "pay gap".

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

La fel consider și eu

| lilith16 a răspuns:

Nu-mi pasa de el, e inutil ca toate lucrurile existente, nu o sa schimbe absolut nimic si femeia tot obiect ramane daca ea singura se prezintă asa si daca inca exista cretini care considera asta. cretini care au dreptul sa se inmulteasca, multe isi arata sanii si fundul si logic ca barbatii o privesc ca pe un obiect da ea se da mare feministă.

| Vikaa explică (pentru lilith16):

Eu pot sa merg si goala pusca pe strada, n-are nimeni dreptul sa ma atinga.

| lilith16 a răspuns (pentru Vikaa):

Nu am zis absolut nimic de asta, nu se atinge nimeni de tine dar au tot dreptul sa te eticheteze, daca stai si iesi in strada nu o sa schimbe asta nimic, daca e sa te considere intr-un fel asa ramai pentru ei

| Vikaa explică (pentru lilith16):

Vezi,de aceea trebuie un feminism eco,ca sa educe barbatii ca nu e tocmai ok sa cataloghezi o femeie ca fiind c*rva, m*ista si in toate felurile dupa modul cum se imbraca si se poarta, dar sa educe si femeile intr-un oarecare mod sa nu mai eticheteze barbatii ca fiind idioti, nesimtiti, neobrazati.Ar fi ok pentru toata lumea si ar merge super, din punctul meu de vedere.

| Delcatty a răspuns:

O ideologie groaznica.
Cu exceptia Vasluiului si tarilor musulmane, avem tot ce ne trebuie, ca femei, sa reusim. Feminismul nu mai este despre acordarea unor drepturi, ci privilegii. Feministele nu vor sa fie egale, ci deasupra. Si reusesc.
In Canada, de exemplu, lumea pune botul. In justitie, femeile scapa cu pedepse mai mici decat ale barbatilor destul de des. La divorturi, tatii copiilor trebuie sa plateasca pensie alimentara de ii usuca si custodia se duce automat la mama, indiferent cat de proasta ar fi ca parinte. In California, dupa divort, barbatul trebuie sa ii plateasca pensie alimentara fostei sotii chiar daca nu au copii pentru a nu o face sa tranzitioneze la alt stil de viata decat cel cu care a fost obisnuita. Se numeste spousal support.
Sa mai zic de Duluth model? Dupa ce ca a fost adoptat fara niste studii serioase care sa il sustina, de gura unei feministe, baga barbatii in primejdie, negand natura umana. Se afirma ca o femeie poate lovi doar ca legitima aparare si ca barbatul e automat rau, din cauza a ceva numit "male privilege".
Presupun ca mult privilegiu are un barbat in general. Barbatul trebuie sa munceasca de 100 de ori mai mult decat o femeie sa poata obtine ceva in viata. Fiindca fara bani si statut social nu se uita prea multe la tine. Ca femeie ajunge sa arati bine, sa stii sa faci menajul si aia e. Dupa vine compatibilitatea.
Acum serios, spune-mi, pentru ce mai e nevoie de feminism in tarile civilizate? Ce crezi ca ne lipseste?