| Nemessys a întrebat:

Ce parere aveti despre muzica din zilele noastre comparand cu muzica din trecut de acum 10 ani sau chiar mai mult? In Romania dar si in strainatate.
Mie mi se pare ca incet incet se duce totul naibii. La cata tehnologie si programe de editare sunt, nu mai trebuie sa ai talent pentru a scoate o piesa. Nu mai trebui sa stii cum sa canti ci cum sa editezi. Am ascultat cateva piese vechi si pot spune ca sunt de aur, talent pur. Chiar daca calitatea video dar si audio e foarte slaba, dar cuvintele, intonatia, mesajul transmis e altceva comparand cu astea,, noi".

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiul meu e muzician.
În muzică, din secolele trecute, au rămas capodopere care sunt ascultate și apreciate și acum.
L-am întrebat ce va rămâne din muzica actuală de consum de azi, peste 100 de ani. Mi-a răspuns. Nimic.

| Nemessys explică (pentru sadrian46):

În viitor nimeni nu o sa își mai aducă aminte de artiștii din ziua de azi laughing ma refer în România.

| Endoryus a răspuns:

Doar muzica? Despre filme nu pomenim? Carti? Haine? Mancaruri? Oameni? Obiceiuri? Mai toate sunt de rahat. Din fericire nu tot.

| Nemessys explică (pentru Endoryus):

Filmele sunt ok. Nu neapărat mai bune decât cele vechi, dar acolo chiar e nevoie de tehnologie avansata. Hainele nu sunt de vina ci oamenii care aleg sa le poarte laughing
Obiceiurile. Încă avem unele învechite sau chiar nefolositoare.
Partea buna e ca oricine poate sa evite chestiile astea noi. Nou nu înseamnă neapărat mai bun happy

| BlackRose03 a răspuns:

Meh si muzica de azi e faina daca stii unde sa cauti.Normal ca ai impresia ca se duce totul naibii daca iti formezi o parere despre muzica din ultimii 10-15 ani bazat pe ceea ce se promoveaza.

| Nemessys explică (pentru BlackRose03):

Este si muzica buna in zilele noastre dar pacat ca se promoveaza cocalarii big grin.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Nemessys):

Nu prea ascult muzica romaneasca oricum. laughing

| Cameliapantiru a răspuns:

Personal, prefer muzica veche, din anii '60-'70-'80-'90. Cred că 70% din melodiile pe care le ascult sunt din această perioadă. Există, însă, muzică valoroasă și astăzi, pe care o ascult cu plăcere. Din România, îmi place mult Alexandra Ușurelu. Toată muzica ei e nouă (din ultimii 10 ani), întrucât ea cântă doar de prin 2014. Dintre artiștii internaționali care au apărut cu melodii noi în ultimii 10 ani, îmi plac Salvador Sobral, Katie Melua, Indila, Adelle, chiar și unele melodii de la Ed Sheeran (de exemplu, "Thinking Out Loud") sau de la Harry Styles (de exemplu, "Sign of the Times").

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Ce spui e adevărat doar pentru unele persoane care preferă un anumit gen de muzică. Eu când ascult muzica din ziua de azi sunt cam nemulțumit, deoarece nu prea ai ce alege. Cel puțin pentru mine, mai sunt unele melodii care îmi plac, totuși, din cele noi.

| Nemessys explică (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

,, doar pentru unele persoane "
Adică copii pana în 13 ani sau fetele depresive?

| Mario1994 a răspuns:

Muzica de astăzi nu mai are farmec deloc. Eu ascult toate melodiile vechi din anii 1990-2007.happy Alea sunt adevărate versuri și cele mai frumoase.

| Nemessys explică (pentru Mario1994):

Bug mafia, eminem, parazitii. Old but gold. Inca buni dar nu pentru mult timp, din pacate.

Am ascultat azi marele,, distrec" a,, legendarului" Alex Belea si pot spune ca sunt foarte dezamagit. Daca asa a ajuns muzica in ziua de azi atunci da-o naibii de treaba. M-am dus dupa sa-mi curat urechile cu noul album a lu' Em.

| Mario1994 a răspuns (pentru Nemessys):

Poți să asculți ce vrei dar nu va fi niciodată ca muzică adevărată din anii 1990-2007, înțelegi ce vreau să zic. happy sau poate cei în vârstă ascultă muzica clasica din anii 70

| Nemessys explică (pentru Mario1994):

Adevărat.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mario1994):

"Poți să asculți ce vrei dar nu va fi niciodată ca muzică adevărată din anii 1990-2007"

Ce...tâmpenie. laughing

| Mario1994 a răspuns (pentru BlackRose03):

Nu e o tâmpenie. Tu ești născut(ă) din 2003 și se vede asta.

| BlackRose03 a răspuns (pentru Mario1994):

Dupa ce intrebari pui pare ca tu esti nascuta in 2005-2006.winking
Da,este o tampanie.
Nu TOATE melodiile ce se fac acum sunt trash.Nici macar jumatate.
Este vorba de ceea ce se promoveaza honey, nu de faptul ca lumea a ramas in pana de idei.
Oricum...muzica de acum mi se pare mai buna comparativ cea din perioada aia de emotisti 2005-2009.Groaznic.
Muzica adevarata e cea a anilor 70' pana la inceputul anilor 90' daca este sa o luam asa.
Doar pentru ca atunci se promova originalitatea asta nu inseamna ca nu mai exista in prezent asa ceva.
E muzica buna si acum, destula chiar, dar nu o găsești tu ca esti prea absorbită de ce se promoveaza si iti formezi o parere total gresita despre muzica "moderna" in loc sa cauti si in alte locuri.