| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre Nokia 6110 Navigator?

Răspuns Câştigător
| AdinaVreaDoarFunditeDePusInPar a răspuns:

O alternativa compacta a lui Nokia N65, telefonul Nokia 6110 Navigator este cel mai bine echipat din punct de vedere al GPS-ului. In timp ce camera de 2 megapixeli dezamageste, telefonul 6110 ofera aproape totul: music player, radio FM, tone de memorie, HSDPA, quadband si Bluetooth. Acesta ar trebui sa fie in varful listei pentru oricine interesat de un telefon echipat cu GPS. Nokia N95 a fost cel mai vandut smartphone in 2007, iar acum vine pe piata un al doilea smartphone cu GPS incorporat: Nokia 6110 Navigator.
Nokia 6110 este un telefon finisat in mod placut si este mai compact decat fratele sau mai mare, N95, dar surprinzator un pic mai greu. Este bineinteles mult mai rafinat decat N95 din punct de vedere al aspectului, preferand si tastatura, chiar daca primul rand al acesteia este un pic mai greu de utilizat daca ai degete mai mari. Tastatura este consacrata tipului de telefon Navigator(GPS) iar tastele pot fi personalizate cu speed-dial. De asemenea telefonul este dotat cu o camera pe spate si una pe fata cu o lentila glisanta protectoare. Primele impresii ne duc cu gandul la un telefon la care s-a lucrat mult si este si usor de folosit si usor de tinut.Caracteristica principala pentru care cineva ar alege telefonul Nokia 6110 este GPS-ul si trebuie sa spunem ca ne place extrem de mult. De fapt este o mai buna punere in practica a GPS-ului decat in cazul lui N95. Apasand tasta Navigator poti intra foarte usor in aplicatie si gasirea locatiei dorita este un fleac in sine (poti introduce o adresa, un cod postal sau numele unei firme) fiind foarte rapid. Sagetile indicatoare sunt afisate clar pentru a te ghida pas cu pas catre destinatia dorita, impreuna cu ghidarea auditiva ce este de asemenea valabila (recomandata in cazul in care conduci).
De asemenea sistemul include, pe langa harti, indicatii si locuri de interes cum ar fi restaurante, statii de benzina si alte locuri. Hartile si punctele de interes se pot accesa foarte rapid folosind tasta Navigator chiar daca nu a fost programata o destinatie in prealabil. In plus sunt valabile servicii de abonament cum ar fi rapoarte de trafic, starea vremii si ghiduri de turism. Softul Nokia Map Manager (inclusa) permite administrarea si transferarea hartilor aditionale catre si de la calculatorul propriu. Alta trasatura importanta este abilitatea de a trimite o harta de localizare (cu indicatii) prin MMS- utila in gasirea de persoane sau pentru a-i ajuta sa te gaseasca ei! Una peste alta, sistemul GPS Navigator este impresionant si functioneaza bine, in limitele unui telefon mobil. Unul dintre avantaje telefonului Nokia 6110 si ale sistemului conventional GPS este faptul ca foloseste asistenta GPS (APGS), ce combina informatia primita de la satelit si internetul telefonului mobil pentru a imbunatati capacitattea de a gasi anumite locatii. Simplu! Am minti daca am spune ca telefonul Nokia 6110 Navigator se potriveste cu un TomTom si cea mai buna utilizare a acestui telefon este probabil pentru pietoni. Cu siguranta il veti gasi folositor cand veti iesi la plimbare.
Functiile Navigatorului sunt punctul forte ale telefonului Nokia 6110 Navigator, avand de asemenea si alte functii la care se asteapta lumea de la un telefon high-spech. Acestea includ un media player cu o inalta calitate audio si un radio FM cu suport radio Visual, impreuna cu o camera medie (2 megapixeli, fara autofocus). Apelurile video 3G sunt suportate, iar telefonul suporta 3, 5 G cu HSDPA cu viteza de downloadare de pana la 3.6 Mbps. Folosirea e-mailului este de asemenea suportata, cu posibilitatea de a vedea documente si poti deschide un web cu functia web browser incorporata. O alta caracteristica interesanta a telefonului 6110 este aplicatia Message Reader (Citirea Mesajelor): cu o simpla atingere a tastei personalizate aplicatia iti va citi cu voce tare mesajele si e-mailul.
Aceasta se leaga in mod direct cu folosirea navigatiei GPS in masina.
In concluzie, Nokia 6110 Navigator este un smartphone compact conceput intr-un mod foarte agreabil. Punerea in practica a sistemului GPS este cel mai usor de folosit din cele aparute pana acum, iar toate trasaturile pe care am dori sa le vedem intr-un telefon sunt incluse aici. Camera poate dezamagi un pic, dar nu le poti avea pe toate! In afara de camera si lipsa unei legaturi WiFi, are aproape tot ce ofera si N95, dar la un pret mult mai mic. Cu siguranta il recomandam!
Caracteristicile telefonului Nokia 6110 Navigator includ:
Smartphone Symbian Seriile 60
Camera de 2 megapixeli cu 4x zoom digital si flash
A doua camera pentru apeluri video 3G
Editor pentru fotografii si video
Display: 16 milioane de culori, 240 x 320 pixeli (2.2 inch)
Music player
Rdio FM si Visual Radio
message: SMS, MMS, Instant Messaging, Audio Messaging, e-mail
Aplicatii Java
Internet: GPRS, EDGE, HSDPA cu pana la 3. 6Mbps
Conexiuni: Bluetooth, USB
Memorie: 40 Mbytes plus card microSD (ce se extinde pana la 8 Gb)
Quadband (GSM 850/900/18500/1900) plus 3.5G ( WCDMA 2100 HSDPA)
Marime: 101 x 49 x 20 mm
Greutate: 125g
Sper ca te-am ajutat.Numai bine:*

1 răspuns:
| xxxxx_8576 a răspuns:

Eu nu o socot de una buna ca ii cam scumpa si nu-i cine stie ce.eu am avut dar nu mi-a placut