| honeybunny0009 a întrebat:

Ce părere aveţi despre O. Z. N-uri? fundă.:*

Răspuns Câştigător
| Twp3w a răspuns:

Cercetand presa romaneasca veche la Biblioteca Academiei Romane, Ion Hobana a descoperit faptul ca, in ianuarie 1913, in spatiul aerian al tarii noastre au evoluat obiecte zburatoare inzestrate cu puternice surse de lumina. Martorii oculari au declarat ca ele efectuau viraje deasupra localitatilor survolate, manifestand o predilectie pentru cazarmile din Focsani, Iasi, Braila si Targoviste. Executand ordinul ministrului de razboi, ostasii au tras salve asupra acestor intrusi, observati cu "aparate optice" si urmariti pe distante apreciabile.

Data fiind implicarea unor unitati militare, Ion Hobana a solicitat Ministerului Apararii Nationale documente de arhiva privind aceste evenimente. I s-au pus la dispozitie noua rapoarte trimise de Inspectorul General al Jandarmeriei Rurale generalului Alexandru Averescu, Şeful Marelui Stat Major General. Daca le adaugam cele 14 stiri din ziare, ne aflam in posesia a 23 de observatii, inregistrate in mai putin de o luna.

S-a sustinut atunci ca era vorba de aeroplane rusesti, care ar fi executat misiuni de recunoastere, dar starea aviatiei in ianuarie 1913 exclude aceasta interpretare. Observarea aeriana a fortificatiilor si a miscarilor de trupe se realiza exclusiv la lumina zilei, tocmai pentru ca aparatele existente nu dispuneau de reflectoarele semnalate in mai toate marturiilor civile si militare. Iar incercarea de a pune toate fenomenele luminoase pe seama planetei Venus este infirmata de orele si directiile diferite in care au aparut acestea, ca si evolutiile lor, neconforme cu acelea ale unui corp ceresc.Doua observatii OZN din spatiul romanesc, in secolul XVI

Se pare ca prima semnalare a unui fenomen care poate fi numit OZN in spatiul romanesc este cel identificat de", Dalila-Lucia Arama, paleograf principal la cabinetul de manuscrise al Bibliotecii Academiei Romane, in Letopisetul Moldovenesc: "valeat 7025 (1517) noiembrie 8, samn mare s-au aratat pe ceriu, c-au stralucit despre miadzanoapte ca un chip de om, de-au statut multa vreame si iar s-au ascuns in vazduh". Textul a fost publicat in articolul: „Sa fi fost oare farfurii zburatoare?", Magazin Istoric 12/1968.

18 octombrie 1595. Este cunoscut faptul ca in seara acestei zile, orasul Targoviste a fost recucerit de la turcii care apucasera sa-l fortifice. Aceasta fapta de arme a fost savarsita de trupele aflate sub comanda lui Mihai Viteazul. Intr-un ziar din Tara Transilvaniei se arata ca „in ziua de 15 a lunii octombrie s-a aratat deasupra taberei o mare cometa, care a tinut o ora sau ceva mai mult". Intr-un raport in limba italiana, datat Praga, 14 noiembrie 1595, se afirma ca amintita cometa a fost vazuta timp de doua ore. Incercandu-se identificarea acestei „comete" s-a constatat ca ea nu este mentionata in nici un catalog de aparitii de acest fel.

Calin N. Turcu, Enciclopedia observatiilor O.Z.N. din Romania (1517-1994), Ed. Emanuel, Bucuresti, 1994, p.3

Nota: o cometa apare mai multe zile la rand, cam la aceeasi ora si cam in acelasi loc pe cer; de asemenea, ea este vazuta simultan de pe zone intinse ale globului. Fenomenele de acest fel erau in acea perioada atent consemnate, faptul ca nu exista nici o alta mentiune si faptul ca nu putem lua in considerare, avand in vedere durata observatiei, nici un alt fenomen natural, ne face sa declaram observatia ca neidentificata

Cel mai recent caz 30 iunie 2001 :
Fenomenul luminos de la Nanesti-Vrancea

In judetul Vrancea, la aproximativ 40 de km. de Focsani, pe soseaua ce leaga resedinta judetului de Galati, se afla satul Nanesti. In seara zilei de sambata 30 iunie 2001, in jurul orei 22:30 toata localitatea a cazut in bezna, in timp ce in asezarile din jur totul era normal, fapt inexplicabil, intrucat satul era alimentat cu energie electrica din doua surse diferite de inalta tensiune, prin intermediul a trei transformatoare. Oamenii, iesiti din case, au vazut atunci un straniu fenomen luminos. Rezum in continuare relatarile lor, asa cum au fost consemnate de George Cohal, de la asociatia ASFAN.

Cerul era acoperit; in cursul zilei a si plouat. Deasupra satului aparuse o pata rosie, rotunda, usor difuza, care se deplasa lent, se oprea, incepea sa se roteasca in jurul axei proprii si se transforma intr-un inel segmentat de lumina de culoare galben pal, inel care in timp ce se rotea si cobora spre sol, se marea, ajungand sa aiba o raza de 200-300 de metri in faza maxima. Apoi inelul incepea sa urce din nou, mentinandu-si miscarea de rotatie, se micsora pana ajungea in punctul din care a pornit, transformandu-se din nou in pata sau obiectul de culoare rosie. Acesta se deplasa putin (sau disparea pentru unii martori) si reluand miscarea de rotatie se transforma din nou in inel segmentat care cobora, se marea, se apropia de sol si iar urca. Unii martori spuneau ca acest ciclu s-a repetat de 8-9 ori, altii ca de aproape 20 de ori.

Majoritatea martorilor, dupa un timp de observare de 30-45 de minute, s-au plictisit si s-au retras in case, fiind tarziu. Fenomenul s-a manifestat pana in jurul orei 24 (dupa spusele martorului Stefan Stoian, paznic in tura de noapte la o intreprindere particulara din imediata vecinatate a satului), dupa care a incetat brusc. Alimentarea cu energie electrica a revenit in jurul orei 2 noaptea fara alte interventii.

Nu s-au semnalat manifestari de teama sau panica, unul dintre sateni incercand chiar sa semnalizeze cu lanterna spre cer. Nu s-au facut fotografii sau inregistrari video. Un numar important de martori de buna credinta au vazut fenomenul independent, din locuri diferite, iar diversitatea relatarilor dovedea ca nu s-au influentat intre ei.

In seara respectiva in cladirea Caminului cultural din localitate se desfasura nunta fiului unui gospodar al satului – Stefan Necula. Dupa ce s-a intrerupt curentul, la ora 22:30, toti se asteptau ca pana sa dureze putin. Dar, pe la miezul noptii, cand nuntasii se gandeau sa plece acasa, nasul s-a dus sa intervina cu o gaina fripta si cu vin la centrala electrica de la Vulturu. Acestia au spus insa ca la ei totul este in regula si probabil defectiunea este la Focsani. Pana sa mearga acolo, curentul a revenit, nunta s-a reluat iar nuntasii nu s-au mai interesat de cauza penei de curent. In urma contactarii societatii Renel, a rezultat ca in evidentele lor oficiale nu au fost consemnate, in acea noapte, defectiuni sau interventii in zona Nanesti.

Sesizarea catre presa a fost facuta de niste bucuresteni care se deplasau cu masina pe soseaua ce leaga orasul Tecuci de Galati, de unde au vazut lumini deasupra satului Nanesti, aflat la aproximativ 8 km. distanta. Primele investigatii au fost facute a doua zi, de ziaristii de la Monitorul de Vrancea, impreuna cu postul local de televiziune. Stirea a aparut in ziarele locale, fiind preluata apoi de presa centrala, ceea ce a determinat deplasarea la fata locului a echipei ASFAN.

Se poate presupune ca pata de culoare rosie aflata deasupra satului ascundea un obiect de origine necunoscuta. Exista numeroase semnalari ale unor cazuri in care ionizari foarte puternice in jurul unor OZN-uri au produs intreruperi de curent, opriri de motoare, stingerea luminilor, incetarea functionarii aparatelor de radio, aparitia unor halouri luminoase, cresterea temperaturii mediului ambiant etc. Chiar intreruperile dramatice ale curentului electric de la New York din 9 noiembrie 1965 si de la Roma din 3 august 1978 au fost puse de unii pe seama OZN-urilor.

Exista de asemenea si numeroase marturii si imagini care atesta ca alaturi de OZN‑uri apar adesea fascicule de lumina cu contururi clar definite si o forma care poate fi cilindrica, conica, inelara sau chiar segmentata. Totusi, in fenomenologia OZN nu exista un caz identic cu cel de la Nanesti, care isi pastreaza astfel aura unicitatii

4 răspunsuri:
| crytical a răspuns:

Hitler a dat ordin sa faca o nava supersonica fiind suparat pe americani,dar era in timpul razboiului si cum rusii castigasera teren germanii au hotarat sa distruga navele pentru a nu se afla de ele. Rusii au castigat razboiul cu germanii si totusi au aflat despre proiectul "top secret", asa ca urmatorul lucru dupa stabilirea lor in zona, s-a dus razboiul pentru capturarea tuturor oamenilor de stiinta care au lucrat la proiect.Au fost recuperati toti si dusi in Rusia unde s-a reluat proiectu dar nimeni nu a mai auzit nimic despre ce s-a intimplat cu acei oameni de stiinta.Andreeas Epp un spion al rusilor le.a spus americanilor tot ce stia despre nava, la scurt timp l.au mutat in Area 51, acolo el a refacut schitele si americanii s-au pus pe treaba si au construit navele.Au facut teste deasupra Floridei cu ele ca sa apara in ziare si sa afle rusii ca americanii au ajuns la acelasi nivel de inteligenta, asa au oprit razboiul pe care rusii il pregatisera contra lor. Deci OZN-urile sunt facute de oameni.

| Razviiiiiiiiii a răspuns:

Dupa mine sunt cea mai mare prostie din lume, chiar daca sa gasit pe o planeta niste fosile care seamana cu cele de om.

| Kaℓi a răspuns:

O parere buna.

| Silenceisanwser a răspuns:

Exista sunt sigur pentru ca si cei de la nasa au spus asta si e Area 51 daca sti despre ea este o baza militara situata langa las vegas adica 133 km distanta in nord est acolo se fac experimente militare cauta uitate pe youtube foarte interesant... sunt multe videouri din spatiu care arata asta si nu sunt fakeuri,, ozn urile sunt foarte interesante adica incerci sa afli despre ele si existenta lor si nu gasesti raspuns... foarte interesant happy