| BIANCA2021TPU a întrebat:

Ce părere aveți despre părinții care spun ca pana la 18 ani sa nu te prind cu un băiat.
Acum va dați seama că nu zic ca la 10 ani e ok sa ai un iubit dar totuși mi se pare exagerat 18 ani

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este exagerat din anumite puncte de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă voi avea vreodată copii, îmi doresc nu să le interzic relațiile în adolescență, ci mai degrabă să le fac cunoscute riscurile cărora se expun când încep o relație romantică atunci...și cred că sunt în măsură să o fac deoarece eu însămi am trecut prin asta în adolescență și lucrul ăsta mi-a făcut foarte mult rău. E ca și cum ai încerca să culegi merele din pom înainte de vreme. Cum sunt? Acre. Răbdare... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niste parinti care isi reflecta propriile temeri si insecuritati pe niste copii care nu au nicio vina.
Sunt foarte comuni, doar ca si le reflecta in mod diferit happy

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Hey! big grin Nu cred că suntem noi în măsură să decidem în locul unui părinte. happy

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

winking El știe ce este mai bine, pentru copilul lui. happy Dar în principiu, cred că relativ e în regulă și să ai iubit/iubită după 18 ani și să nu ai și să trăiești frumos și fericit. big grin Eu consider că ceea ce contează e să te simți tu fericit, și să îți găsești liniștea sufletească.winking Dar nu uita! Viața ta, nu ar trebui să fie generată de acțiunile, emoțile și părerile celor din jur. happy Să nu fie determinată de aceste aspecte, și independent de ceea ce spun și fac ceilalți, tu să ai puterea și autenticitatea de a fi și de a rămâne tu. Funda? big grin

| elennax a răspuns:

Este exagerat, fiecare trebuie sa isi traiasca adolescenta. Mai bine ii dai voie, ca oricum isi face si sub 18 ani dar pe ascuns. Mai bine e ca parintele sa stie si sa isi poata sfatui copilul.