| Zerg a întrebat:

Ce parere aveti voi despre vise?
Poate chiar o opinie...despre ce am visat cu doua zile in urma.
Voi incepe prin a spune ca eu iubesc mult pe cineva, dar din cauza unor intelegeri de 2 bani, ea a decis ca e mai bine sa terminam totul, ea abandonandu-ma din senin.
De asemenea, tin sa mentionez ca nu mai tin minte toate detaliile visului.
Deci, nu stiu ce si cum, dar eram intr-un loc nefamiliar, in capatul unui oras si eram cu fata respectiva, pe care o iubesc. Ea a zis ca ar fi o idee buna daca mergem la plimbare, ca in apropiere era si o padure. Am mers dupa ea, si tot am mers, parca am strabatut multi km in acea padure. Eu vorbeam cu ea despre tot felul de porcarii, gen muzica si asa mai departe. Si deodata ea ma intreaba ce e cu fumul de la orizont. Intr-adevar era ceva fum in departare, si cand ma uit mai atent am observat un incendiu. Instinctul mi-a zis sa fug, asa ca am inceput sa alerg crezad ca si ea ma urmeaza. Dupa cateva secunde realizez ca ea statea pe loc cu toate ca flacarile veneau destul de repede inspre noi. M-am intors si am vazut-o pe ea plangand. Flacarile erau inca departe, dar se indreptau catre mine si ea, asa ca mi-am facut curaj si am luat-o pur si simplu in brate si am inceput sa alerg cu ea in brate. Simteam frica, adrenalina, si fugeam cat de tare puteam, dar nu ajungeam nicaieri. Peste tot numai copaci si atat. Si in spate, foc. Mi s-a parut ca am alergat cateva minute bune,dar la un moment dat parca s-au blocat picioarele, nu mai puteam alerga, abia mergeam, cu efort mare. Am lasat-o jos, si am zis ca ar fi bine ca ea sa plece. Ea a zis ca nu pleaca nicaieri. Daca nu ma insel, am tipat la ea sa plece, si a plecat. Eu m-am adapostit nu mai stiu pe unde, in apropiere. Si nu dupa mult timp, am fost luat din urma de flacari si am trait cea mai terifianta experienta. In cateva secunde, nu mai mult, am cazut jos. Nu ma puteam misca. Deloc. Eram paralizat parca. tot ce puteam face era sa respir, sa imi incordez muschii, dar nu sa ma misc, si vedeam, auzeam. Atat. Cum eram acolo singur, incercam sa ma zbat sa ma pot deplasa dar nu puteam, si nici nu puteam vorbi. Dupa care am vazut cu coltul privirii mana. Deci am zis ca o sa mor, vazandu-mi mana varza, pur si simplu erau fasii mari unde nu aveam deloc piele si pe alocuri sangeram. Ma ia cu fiori numai avand imaginea respectiva in minte. Am zis ca e gata, mor si atat. Nu dupa mult timp o aud pe ea strigandu-ma. Eu nu puteam face nimic. Nu dupa mult timp, o vad pe ea, in fata mea, plangand de parca eram mort. M-a luat si m-a tarat langa un perete vertical de piatra (nu stiu cum de am ajuns intr-o regiune montana asa deodata, dar e vis, multe chestii fara logica se petrec ). Dupa aceea a inceput sa imi spuna ca ii pare rau pentru ca din cauza ei eu am fost aproape de a muri, ca ii pare rau ca m-a abandonat si ca imi va fi alaturi pana in ultimul moment. Multe mi-a zis ea, dar nu mai tin minte. Dupa care imi amintesc ca m-a luat de mana si mi-a zis ca ma iubeste. Mana mea era sfartecata, eu nu puteam zice nimic. Mi-as fi dorit sa ii pot spune ca o iubesc. Cu toate acestea eram fericit, parca o simteam aproape, parca ii simteam atingerea. Chiar daca eram mutilat, cel putin o aveam aproape, nu imi mai trebuia altceva. Nu dupa mult timp m-am trezit. A fost un vis intens, complex intrucat m-am trezit cu gandul ca daca ma va iubi daca voi fi intr-un scaun cu rotile mult timp...
Se zice ca ceea ce faci in vis, poti face si in realitate. Eu da, as face tot ce pot pentru fata care imi e draga. As dori sa ii spun multe, sa ii povestesc ce am visat. Dar nu cred ca ma va asculta.
A fost cel mai intens, cel mai complex vis pe care l-am avut.

4 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Abia te-ai despartit de acea persoana. Fii fara grija, visele sunt doar elemente pe care subconstientul nostru le acumuleaza in urma actiunilor noastre de zi cu zi. Inca tii le persoana de care te-ai despartit si ii simti lipsa, de aici si intensitatea visului tau.
De obicei cand tinem la o persoana si pentru acea pesoana nu reprezentam mare lucru, ne dorim sa facem orice ca sa se uite la noi, sa-i atragem atentia, gandindu-ne ca daca ni se intampla ceva rau, acea persoana se va intoarce. Probabil ca da dar o va face din mila, NU din dragoste. Dar cel mai adesea, aceasta impresie a noastra este totalmente gresita. O persoana trebuie sa fie cu tine pentru ca te iubeste (indiferent ca esti sanatos sau bolnav) nu pentru ca ii este mila de tine.
Daca a vrut sa se desparta de tine, probabil nu reprezinti pentru ea foarte mult si nu a stiut cum sa iti spuna, asa ca a gasit si motivul si momentul potrivit. Tot ce pot sa iti spun este ca, oricat te-ar durea, respecta-i decizia. Doar lasand-o libera ii vei demonstra cu adevarat dragostea ta. Iar tu mergi inainte, nu-i nici prima, nici ultima persoana din lume. Sentimentele tale se vor diminua in timp daca esti responsabil si ii acorzi libertatea necasara de care iti scriam mai sus, iar tu nu faci o obsesie sa fii cu acea persoana.
Succes in toate cele bune

| Zerg explică (pentru AliGab):

Ai dreptate, si i-am zis si ei asta. O las libera, pentru ca o iubesc. Insa eu o astept. De atunci nu prea am mai vorbit cu ea. Pana la urma urmei, e decizia ei, daca se va reintoarce sau nu. Este si o vorba : " Cine nu te cauta, nu iti simte lipsa. Cine nu iti simte lipsa, nu te iubeste. "