| flavius01 a întrebat:

Ce pot sa fac ca sa nu se mai ia tot timpul de mine? Este un baiat cu care am fost in generala care mai mereu avea ceva cu mine, cu toate ca eu niciodata nu i-am facut ceva si nici nu am raspuns vreodata tachinarile, batjocurile si chiar pumnii lui. Faza este ca suntem la acelasi liceu acum, dar in clase paralele. Ei sunt la alt etaj, dar cat isi renoveaza clasa stau pe etaj cu noi si vine in fiecare pauza si iar incepe sa ma tachineze si imi da palme in cap si chestii de astea. Eu incerc sa il ignor si nu il bag in seama, dar deja incep sa ma satur. Toti colegii ma intreaba de ce il suport si nu ma iau de el (am un fizic impunator, sunt mai inalt cu un cap decat el) dar mereu nu le raspund, pentru ca nu stiu nici macar eu motivul, dar banuiesc ca este faptul ca sunt pacifist si nu imi place violenta. Ce as putea sa fac ca sa ma lase in pace? Pls help!

9 răspunsuri:
| PatyKan a răspuns:

Sa ii spui sa inceteze, sa il intrebi ce are cu tine...
Vorbeste cu el si ameninta-l ca daca continua asa, ii vei raspunde cu aceeasi moneda. E normal ca la un moment dat sa te saturi de de'astia care nu au ce face si se baga ei in seama.
Sunt de acord cu tine, violenta nu duce la nimic bun insa in anumite situatii e necesar sa te folosesti de ea, nu pentru a face rau celorlalti, ci pentru a te apara. happy

| Abadonna a răspuns:

Depinde acum. In general violenta nu este bine vazuta in scoli dar daca se apropie de tine si incearca ceva nu il lovesti, doar ii prinzi mana, i-o strangi de ii trosnesc degetele si i-o intorci, ii zici sa se intoarca la treburile lui si ca este un rebut de om care nu are viata si isi petrece timpul liber enervand pe altii, pe scurt, un frustrat.
Poti sa mai adaugi si alte epitete si de ce nu, raspunzi cu aceeasi moneda daca nu inceteaza. Nimeni nu te controleaza, esti liber si NU raspunzi in fata unui copil dezaxat din naiba stie ce familie dezorganizata. Poti sa il iei un pic cu din astea si sa vezi ce reactie are.
Poza e cu tine? Da vad ca esti mare! In cazul asta chiar nu ai motive sa ii rabzi toate manifestarile lui de rural. Preia initiativa si cand il vezi ca se apropie trage-i tu primul una dupa ceafa sa vezi cum se simte. Fiind un catelus prost o sa dea inapoi deoarece de obicei specimenele astea au o lasitate foarte mare si fiind frustrati, vor sa para "smecheri".
Succes!

| pcris a răspuns (pentru Abadonna):

Merge si cum spui tu daca ala chiar si-o ia in cap si recurge la violente, dar ar trebui intai sa discute si cu parintii daca nu a facut-o, macar sa-i dea si ei un sfat.

| Abadonna a răspuns (pentru pcris):

Problema este ca profii o sa ii dea o mustrare si cum pustiu ala e un golan nu o sa ii pese. Parintii nu pot decat sa vina la liceu sa discute cu profii si tot acolo se ajunge. Apoi apare tanarul talent cu o falca in cer si una in pamant ca "esti *** ca vii cu mama ta ( ar folosi alta expresie ) la scoala fraiere, esti copil?"
Nu trebuie sa il lase sa se invete ca apoi nu il mai dezvata...

| pcris a răspuns (pentru Abadonna):

Am patit si eu de cateva ori ca el si eram foarte rabdator pana la o limita, cand ca raspuns la violenta ii plesneam de ma tineau minte. In general astia intr-adevar sunt lasi si se potolesc chiar de te dai nitel la ei. Dar e bine sa nu se ajunga la violenta pentru a te apara. Deci intai o discutie ar fi mai buna. Nu are deloc de ce sa-i pese oricum de ce zice prostcrescutul ala.
In final, daca nu se potoleste si e violent, la cei peste 2, 15m cat am inteles ca are el nu i-ar fi greu sa se ridice in piciore si sa il infrunte... happy

| Abadonna a răspuns (pentru pcris):

Am vazut si eu, 2.17 :O. Poate sa stea si jos si tot il adoarme cu o palmalaughing.
Eu am doar 1.74 big grin dar vorba aia - "mic da' rau" laughing. E foarte tare ca este inalt si nu are de ce sa se simta rau in propria lui piele; ba din contra, ar trebui el sa arate ca este superior altor idioti. Probabil ca acel penibil se simte complexat ca Flavius este mai mare si de aceea cauta atentia celor din jur si se arata a fi mare dur.
Niste nulitati.

| pcris a răspuns (pentru Abadonna):

De acord cu tine. happy

| pcris a răspuns:

Ce clasa este? De obicei astora ca el ar trebui sa le vin mintea la cap sa se mai potoleasca. As zice sa il ignori mai departe dar dar daca te loveste si/sau jigneste discuta prima oara cu cu parinti si diriginta.

| mihaelaanonimus a răspuns:

Pai ii poti acorda o privire urata(nervoasa) si sa te uiti de sus la el...sa ii spui sa termine si daca nu o face...acordai un tipat cu termina mai copile! Cat crezi ca te mai suport si il vei mai calma