| anonim_4396 a întrebat:

Ce puteti spune despre tampoanele interne? Ati folosit? Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Multe fete/femei il folosesc pentru ca este considerat mai "practic" si igienic...asta se vede la prima vedere, si multe se multumesc sa-l poata folosi in anumite momente. Fiecare face ce considera ca-i mai bine pentru el. Majoritatea tampoanelor au in compozitia lor azbest, acest azbest favorizeaza sangerarea (adica folosesti mai multe tampoane pe zi/pe luna - firmele castiga bani mai multi). O alta componenta a tampoanelor este vascoza ce are rolul de a facilita absorbtia menstrei, desi tamponul este scos, in interiorul vaginului raman fibre din tampon, ceea ce faciliteaza formarea cancerului de col uterin. Un alt component al tampoanelor ce are rolul de a-l inalbi (asta face tamponul mai curat, mai alb), este dioxin-ul, care este cancerigen si toxic pentru sistemul reproductiv, plus ca slabeste sistemul imunitar. Tamponul OB intra-n contact cu mucoasa vaginala! DECI, trebuie folosite doar in cazuri extreme. Cum ar fi daca se nimereste sa iti vina menstruatia cand esti la mare sau cand vrei sa mergi la strand sau la piscina.

pa, pa.

2 răspunsuri:
| daniella_5715 a răspuns:

Le folosesc doar atunci cand nu vreau sa risc deloc.ma refer la protectia care o ofera. sau eventual vara.cand merg la mare, strand.etc,,in rest incerc sa suport absorbantele, si am auzit ca nu sunt chiar indicate deoarece cu el se dezvolta multe bacterii in vaginwinking

| peaRls a răspuns:

Buna.parerea mea este una foarte buna.cred ca sunt o inventie exceptionala si nu cred ca as putea trai fara ele. le fdolosesc de ceva vreme(acum 2 ani le-am incercat pentru prima data)dar nu le folosesc tot timpul, doar cand am neaparata nevoie.sunt mult mai confortabile decat celelalte(odata ce te obisnuiesti cu ele)si sunt chiar folositoare si discretewinking