| NuConteazaCineSunt a întrebat:

Ce reprezinta fobia? Funda!

Răspuns Câştigător
| MiruFcrb a răspuns:

Buna!
Conform statisticilor, 11% dintre oameni sunt diagnosticati cu fobii, dar datele neoficiale arata ca 50% dintre noi avem cel putin o fobie. Fobia este extrem de raspandita printre noi si exista o lista lunga cu tipuri de fobii. Pentru ca fobia sa fie diagnosticata trebuie sa fie mai veche de sase luni si trebuie sa apara nu numai la expunerea cu stimulul, ci si la simpla imaginare a lui. Daca te-ai gandit ca esti aproape de stimul este suficient ca sa ti se faca rau, sa intri in panica, sa produci reactii similare celor aparute in preajma stimulului real
Fobia este o teama patologica, obsesiva, de mare intensitate, cu obiect precizat. Respectiv spre deosebire de anxietate, situatie in care persoana nu poate uneori preciza foarte exact care este frica sa, in fobie persoana se teme in mod exagerat de un anuit lucru: de poduri, sau spatii inchise, sau paianjeni, etc. Exista multe tipuri de fobii.

Fobia este o reactie exagerata fata de un stimul si care spre deosebire de frica obisnuita, nu diminueaza in timp. Ea nu poate fi explicata sau rationalizata si scapa controlului voluntar.

De multe ori persoanele fobice incearca sa evite situatia sau lucrul producator de fobie.

Fobia se manifesta prin frica intensa, reactii vagale, de tipuri transpiratii reci, accelerarea batailor inimii, etc, si reactii emotionale neplacute. Desi de multe ori persoana fobica realizeaza ca fobia sa nu are o baza rationala, sentimentul de frica nu dispare.

Tratamentul fobiilor este in primul rand psihoterapeutic.

Daca mai ai nevoie de ceva, gasesti aici:http://www.psihoterapie.net/......ciala.html
te-am pupat:*

10 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

FOBÍE, fobii, s. f. Stare patologică de neliniște și de frică obsedantă, lipsită de o cauză obiectivă sau precisă. ♦ Repulsie, antipatie pentru ceva. – Din fr. phobie.
FOBÍE s. f. Stare de frică bolnăvicioasă, obsedantă și nemotivată. ♦ Repulsie, antipatie pentru ceva. // Element secund de compunere savantă cu semnificația „teamă (patologică) de", „aversiune față de ceva", „fobie". [Gen. -iei. / < fr. phobie, cf. it. fobia, gr. phobos – frică].
BaFthAbatting eyelashes

| Nicoleta a răspuns:

In DEX e urmatoarea definitie:Stare patologică de neliniște și de frică obsedantă, lipsită de o cauză obiectivă sau precisă. Repulsie, antipatie.

Poate exista spre exemplu fobia de inaltime, de intuneric, de animale etc.Mai pe intelesul tuturor, poti inlocui fobia cu "teama", insa o teama mai profunda si mai obsedanta.

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Pai din cate stiu eu fobia poate fi de mai multe feluri. una din ele este claustrofobia ( adica teama de spatii inguste, inchise, neaerisite) alta ar fi fobia sociala ( adica ti-e teama sa fii privit, sau pur si simplu nu vrei sa iesi din casa pentru ca ti-e frica sa nu fi umilit sau lumea sa aiba pareri negative despre tine ). exista si teama de spatii deschise ( adica ti-e teama sa stai singur intr-un spatiu intins si poti face atacuri de panica ). fobia poate fi si fata de animale ( cum ar fi paienjeni, serpi ) dar si fobie de sange ( nu suporti sa vezi, sa atingi sangele ). am aflat si eu despre ele cand o prietena de-a mea a facut un atat de panica intr-o zi cand statea singura acasa si a trebuit sa alerg pana la ea s-o linistesc ( mi-a spus ca de abia a putut sa mearga pana in sufragerie sa formeze numarul de telefon, fiindca ii era frica de ceva - insa nu stia de ce; oricum o experienta destul de urata ). sper ca te-am ajutatwinking

| ewe a răspuns:

-frica de ceva... funda?

| Nirvana a răspuns:

Frica

| Love3 a răspuns:

O teama profunda instalata in subconstient in urma unui soc.

| KristenStewart a răspuns:

Fobia este un fel de teama de ceva.
De exemplu, fobie la soareci- Nu suporit soarecii, iti este frica de ei, ii urasti.

| Fifi a răspuns:

Frica sau teama de un anumit lucru.de ex : Claustrofobia = teama de spatiile inchise, fara aerisire
Aerofobia se produce in timpul zborului cu avionul! si sunt multe exemple.

| ßiαиcα1३ a răspuns:

Fobia este un fel de frica...mai degraba...fobie=stare de frică bolnăvicioasă, obsedantă și nemotivată. repulsie, antipatie pentru ceva.

| Roxi_7263 a răspuns:

Fobia reprezinta o frica. de exemplu, sunt cufine formte prin compunere cu acest termen: claustrofobia(frica de spatii inchise); fotofobia(frica de lumina); triscadecafobia(frica de nr 13). etchappy Funda?happy