| oty2001 a întrebat:

Ce-s alea sinonime neologice? va rog dati exemple. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| AdeleWalker a răspuns:

Un sinonim neologic este un cuvant mai nou, mai cult.
De exemplu:
gingas - delicat
adevarat - autentic
narav - viciu
parasi - abandona

5 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Adica noi.

| Arekandera a răspuns:

cuvinte noi sau imprumutate din alte limbi cu acelasi sens.ex gingas--delicat, firav-plapand, adevarat-autentic

| mikaguapa a răspuns:

Pune mana si invata ca nu urzicawinking. Pun pariu ca ai intre 11-14 aniwinking. Ex: Prost=nătărău Si nu a fost un apropobig grin`

| oty2001 explică (pentru mikaguapa):

Merci. si nu. am 15 dar o las pe varamea ca n-am eu chef sa-i tot fac eu temele.si....da.are 12 ani. si intra pe contul meu. eu dooar ii citesc raspunsurile. POATE DA DOMNU` SI SCRIE MAI REPEDE DACA II DICTEZ!

| 4247148 a răspuns:

SINONIMELE sunt cuvintele cu formă diferită şi înţeles identic sau foarte asemănător. Un cuvânt poate avea mai multe sinonime, formându-se astfel o serie sinonimică: adevărat - real - veritabil - autentic Sursa principală&nb happy