| anda00anda a întrebat:

Ce sa fac ca sa ma placa diriginta. trebuia sa completam un chestionar dar l-am completat cu creionul pentru ca stiam ca l-am completat gresit si mi-a zis ca pentru ce mama dracu ai completat asa, si i-am zambit si ia a zis radete. Apoi tot in ziua aceea am ridicat mana ca sa o intreb ceva si a vazut ca am ridicat mana dar nu m-a lasat sa vorbesc dar pe cei lalti da. Intr-un fel inteleg ca pe ceilalti colegi ii place mai mult ca eu is noua in clasa dar nu trebuie sa se comporte asa. Asica nu stiu exact daca nu ma place dar de obicei simti asta

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sincer sa fiu, nici mie nu mi-ar place sa vina in clasa un elev nou, care face greseli copilaresti si este si analfabet.

| anda00anda explică (pentru Salontanul):

In primul rand nu sunt analfabeta, si in al doilea rand i-am zambit numa asa, nu stiam ce sa fac pentru ca muream de rusine.

| Salontanul a răspuns (pentru anda00anda):

Pai, hai sa-ti spun trei greseli gramaticale:
-nu stii cand se scrie cu litera mare. Dupa punct se scrie cu litera mare: "ca sa ma placa diriginta. trebuia sa completam un chestionar dar l-am completat cu creionul";
-"ea" nu se scrie "ia" iar "radete" se scrie "rade-te": "si i-am zambit si ia a zis radete".
Daca doamna diriginte a zis "rade-te" sa-i spui si ei ca este analfabeta. Forma asta reflexiva nu este corecta in limba romana. Eu ma rad, tu te razi, etc sunt aberatii gramaticale.
Se zice "razi" sau "eu rad, tu razi, etc".

| R0R0 a răspuns:

Bună!

Bineinteles ca de de ceilalti e mai atasata. Probabil ii cunoaste de un timp. Ce poti face? Vorbeste frumos cu ea, nu te rade fara motiv, nu mai face greseli.