| SacuiuRobert926 a întrebat:

Ce sa fac la scoala sa imi treaca ideile in cap la test mai repede la romana? Ce sa fac in pauze ca sunt in clasa a 9-a sa ascult muzica inainte sa dau testul, sa nu ascult sa ma joc pe telefon inainte de test sau sa nu ma joc? Ce mi-ati recomanda?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este recomandat sa repeti lectiile in pauze, ca sa ai materia proaspata in cap si sa ai sanse mari, sa iei testul!
Joaca pe telefon sau ascultatul muzicii, nu ajuta la nimic, in special cand ai teze sau teste in urmatoarele minute.

| aimullah123 a răspuns:

Sunt doi factori importanti:
1)Sa fixezi bine informatia in cap. Ca sa faci asta ai putea spre exemplu dupa ce ai invatat sa ii spui cuiva ce ai invatat. Si mai trebuie as repeti. Dar inainte de asta, cand inveti e bine sa scrii informatia pe ceva, stii metoda aia de invatare prin scris care se zice ca se potriveste doar anumitor persoane? Ei bine se potriveste tuturor persoanelor pentru ca atunci cand scrii implica mai multe conexiuni intre neuroni.
2) Dupa ce informatia e bine fixata in cap mai ai de facut un singur lucru, sa fii relaxat in timpul testului ca sa poti accesa informatia. Daca esti anxios in timpul testului si te gandesti "daca o sa iau 2?" sau orice altceva, iti va fi greu sa iti aduci aminte pentru ca creierului uman ii este dificil sa se concentreze pe 2 lucruri in acelasi timp.

| Mihaitza7312 a răspuns:

Te sfătuiesc ca în timpul testului sa îți iei 2-3 minute, în care sa te liniștești. Lași pixul jos, îți eliberezi mintea, lași tot. Îți garantez ca, fiind mai liniștit, îți vei aminti lucrurile mai repede. happy