| Doarof3 a întrebat:

Ce să fac să am mai multă incredere in mine?

Răspuns Apreciat de Editori
| RR2x a răspuns:

Increderea in sine depinde de imaginea pe care o ai despre tine insuti.In cazul in care esti multumita cu cunostiintele, aptitudinele tale si modul in care te comporti in societate nu va trebui sa schimbi foarte multe lucruri, insa nu te astepta sa fi respectata.Respectul vine atunci cand oameni vad calitati in alti indivizi pe care ei nu le poseda, iar aceste calitati se obtin prin munca grea si efort.Deopotriva,daca tu nu esti multumita cu persoana care esti in prezent, va trebui sa-ti dai seama de carentele tale si sa incerci sa le indrepti, ca urmare a acestei sesizari.Trebuie sa consideri ceea ce-ti zic ceilalti, insa nici parerile tale sa nu le desconsideri.

Concluzia este ca daca vrei sa ai mai multa incredere in tine va trebui sa depui ceva efort.Incepe prin a socializa cu ceilalti si a te informa legat de anumite lucruri, in functie de domeniul tau de interes.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa inveti foarte bine la scoala, capatand numai note de 9 si 10 si vei vedea cum iti creste incredrea in tine, imediat!

| Plato a răspuns:

Tu-ti controlezi mintea, nu mintea pe tine. De ce sa nu ai incredere in tine? Trebuie sa te convingi ca parerea celorlalti chiar nu conteaza. Gandeste-te, poate eziti sa faci ceva ce-ti doresti din cauza unor persoane pe care poate nu le vei mai vedea vreodata, sau carora chiar nu le pasa ce faci tu sau nu si totul e doar in capul tau, cu "ce vor zice?". Ce conteaza ce vor zice? Cu ce te poate afecta? Tu vezi-ti de viata ta, iar daca a lor e prea plictisitoare vor vedea si ei tot de a ta, dar asta trebuie sa te bucure, ori te apreciaza ori te invidiaza. Detaseaza-te de parerile cuiva, tine cont DOAR de parerile tale si a celor care iti vor cu adevarat binele, adica familia. Daca familia te critica o face pentru ca tine la tine, daca strainii te critica o fac ca sa te traga in jos. Fii invulnerabila. Nu ai specificat in ce situatii nu ai incredere in tine, dar orice ar fi, atat timp cat e legal si moral, bineinteles, fa-o fara sa-ti pese de barfe si pareri. "In urmatorii 15 ani sa barfesti tot despre mine" - Caddillacwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu am aceeași problemă. Trebuie să citești niște cărți motivațiionale. Depinde la ce vrei să te referi. Există mai multe cauze pentru care poți să nu ai încredere în tine.

| Kerre a răspuns:

Actioneaza si vei scapa de timiditate!
Cand iti doresti un lucru vezi daca poti face ceva chiar in urmatoarele secunde, ca sa obtii ce iti doresti. Fa ceva, chiar de vei gresi nu va fi nici pe departe asa de rau pe cat crezi tu. Ba din contra, vei invata ceva din asta.
Cu cat actionezi mai des, cu atat vei actiona alta data mai usor si acel tipar de gandire negativ va disparea o data pentru totdeauna.

| Iwannabesmart a răspuns:

Buna!
Pentru a avea incredere in tine, trebuie sa faci ceea ce tu consideri ca nu poti, sa nu te mai intereseze lumea, ce spune lumea si faptul ca lumea rade.Trebuie sa faci exact ce iti doresti in acel moment.Nu trebuie sa fii pe placul altora si nici nu trebuie sa traiesti cum vor altii.Tu trebuie sa ai incredere in tine, in fortele tale si atat.Sa te gandesti doar la tine.
Este cea mai mare prostie sa ne intereseze ce crede lumea despre noi, sa ne inchidem in noi doar pentru ca altii rad.Trebuie sa traim exact cum ne dorim, fara prejudecati si sa facem ceea ce consideram ca este bine pentru noi.